Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Limak, Ufa otoyol inşaatına başlıyor

Rusya’da Türk inşaat şirketlerinin imza atacağı büyük işlere bir yenisi daha eklendi. Uzun süredir üzerinde çalışan, yaklaşık yarım milyar dolarlık inşaat projesi için ilk kazma vuruluyor. Türk şirketi Limak, ortağı Marashstroy ile birlikte 2017’de ilk anlaşmasını imzaladığı, Rusya Federasyonu'na bağlı Başkortistan (Başkurdistan) Cumhuriyeti’nde 33,5 milyar rublelik otoyol inşaatı projesine pazartesi günü resmen başlayacak.

Ufa Doğu Çıkışı Otoyol İnşaatı olarak tanımlanan projesini başlayacağı, Başkortistan Cumhuriyeti Başkanı Radiy Habirov ile Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın perşembe günü başkent Ufa’da yaptıkları görüşmede kamuoyuna duyuruldu. 

Başkan Habirov 'tarihin en büyük Başkort-Türk ortak projelerinden biri’ diye nitelediği, M5 ve M7 karayolları arasında tüneller de içeren 33.5 milyar ruble bedelli bir ulaşım koridoru projesi olan "Ufa Doğu çıkışı"nın inşaatını Limak ile Marashstroy’un ortak şlirketi “Limakmaraşavtodarogi”nin gerçekleştireceğini söyledi. 

Habirov, müteahhit şirkete 26 milyon dolar tutarında ilk avans ödemesinin yapıldığını ve pazartesi günü tünel çalışmaları ile inşaatın başlayacağını duyurdu.

Başort lider, gündemde başka büyük projeler de olduğunu ve başka Türk şirketleri ile de görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

"Ufa Doğu Çıkışı Yolu” projesine Limak İnşaat ve Rusya’daki proje ortağı Marashstroy  27 Temmuz 2017 tarihinde imza atmıştı.  O tarihte yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmişti:

"Yap-işlet-devret modeli uygulanacak olan proje, Rusya Federasyonu adına Başkurtistan Cumhuriyeti ile İmtiyaz Sahibi Bashkir Concession Company (BCC) arasındaki İmtiyaz sözleşmesi kapsamında yürütülmektedir. Limak, imtiyaz sahibi BCC şirketine Rus şirketi VTB Capital ile birlikte ortak olarak 25 yıl süreyle otoyol işletmesinde de aktif rol alacaktır.

Yaklaşık 12.5 kilometrelik güzergahta tünel, köprü, viyadük ve dolgu yol kesimleri bulunmaktadır. Projenin günde 22 bin 700 araç kapasitesine erişmesi öngörülmüştür.”

2017’de imzalar atıldığında konuyla ilgili şu haber medyaya yansımıştı:

"Bu proje için kurulan Bashkir Concession Company (BCC) şirketine Rus şirketi VTB Capital ile birlikte ortak olan Limak, aynı zamanda işin müteahhitliğini de üstlenecek.
Otoyol inşaatının 4 yıl sürmesi hedeflenirken işletme süresi ise 25 yıl olacak.

12.5 kilometrelik otoyol projesi, 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere toplam 4 şeritten oluşacak. Projenin içinde 1,250 metrelik bir tünel ve toplam uzunluğu 2,600 metreyi bulan köprüler ve viyadükler bulunuyor.

Kapasitesi 22,700 araç/gün olacak olan yol, Ufa şehrini doğu yönünden otobana bağlayacak.

Limak, yolun yapımını Rusya’da halihazırda Rostov Havalimanı’nda ortak olduğu Maraşstroy firması ile birlikte gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, “Bu projeyi 4 yılda tamamlayacağız. Proje, mühendislik açısından oldukça ilgi çekici bir proje.

Otoyol güzergahında hem uzun bir tünel hem de 2,600 metre uzunluğunda köprü ve viyadükler bulunuyor. Aynı zamanda Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden sonra Türk müteahhitlik şirketleri tarafından yapılacak olan en büyük iş olma özeliği taşıyor.

Bu projenin hem yatırımının hem de işletmesinin şirketimize verilmesinin iki ülke ilişkilerini daha güçlendireceğine inanıyoruz. Limak olarak gittiğimiz coğrafyalarda kalıcı olmayı hedefleyen bir firmayız. Bu yatırım, kamu-özel yatırım projesi olması açısından da Rusya’da uzun vadede kalıcı olduğumuzun bir göstergesidir”. dedi."
 
Bilgi notu: Rusça Республики Башкортостан (Respubliki Başkortostan) olarak anılan cumhuriyetin adının Türkçe'de yazımı konusunda farklılıklar söz konusu. TC Dışişleri Bakanlığı Başkurdistan derken, sık sık Başkurtistan da deniyor. Ancak yerel kaynaklar, Türkçe'de "Başkortistan" kullanılmasını tavsiye ediyor.

 
 24.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi