Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Ruble için üç farklı senaryo

Rusya’da rubleyi yıl sonuna kadar ne bekliyor? Bazı uzmanlar dolar kurunun 66-67 ruble civarında seyredeceğini öngörürken, en karamsar senaryoda kurun 70 dolara kadar yükselebileceği ihtimaline dikkat çekiliyor.

BBC Rusya Servisi’nin görüştüğü uzmanların ruble için 2019 sonuna dair öngördükleri üç senaryo şöyle:

Yumuşak iniş

Dolar kuru bugün 64-65 ruble civarında seyretmeye devam edecek, yıl sonuna doğru ise 66-67 rubleye yükselecek. 2020’nin ilk çeyreğinde de kur aynı seviyede kalacak. 

Ruble, dış faktörlerin etkisiyle değer kaybedecek. Yatırımcıların gelişmekte olan ülke piyasalarına yatırım yapmaları beklenmiyor. 

Küresel kriz ve diğer riskler

Küresel ekonomide resesyon yaşanması,, yatırımcıların gelişmekte olan ülke piyasalalarından toplu halde kaçışı ve petrol fiyatlarında düşüş olması halinde, rublede çok daha ciddi bir değer kaybı görülebilir. 

Rusya’nın “kara gün parası” olan Ulusal Kalkınma Fonu’ndan ciddi harcamalar yapılması halinde de ruble olumsuz etkilenir. 

Bu durumda dolar kuru 70 rublenin üzerine çıkabilir.

Sberbank, “şok” senaryonun yaşanması halinde dolar kurunun bu yıl 70, seneye 74 dolara çıkabileceğini tahmin ediyor. 

Alfa Bank Başekonomisti Nataliya Orlova, yeni yaptırımların uygulanması ve ticaret savaşlarının alevlenmesi halinde de kurun 75 rubleye kadar yükselebileceğini öngörüyor. 

Ekonomik büyümede hızlanma

Uzmanlara göre diğer bir ihtimal ise, Rusya’da ekonomik göstergelerin düzelmesi ve rublenin dolar karşısında değer kazanması. 

Bu ihtimalde kurun 58-60 dolara kadar gerileyebileceği tahmin ediliyor. 

Örneğin, Rusya ile Ukrayna arasında yeni bir yakınlaşma ihtimalinde, Rusya’nın yatırımcılar için daha az riskli hale geleceği ve bu senaryonun gerçekleşe olasılığının artacağı öngörülüyor.

22.10.2019


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi