Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya istihdam piyasası: "2020'de her 10 şirketten 1'i küçülmeye gidecek"

Rusya'da 2020 yılında her 10 şirketten biri personel kadrosunda kısıntıya gidecek". İnsan kaynakları portalı HeadHunter'ın anketini haberleştiren İzvestiya gazetesi, bu oranın geçtiğimiz yıla kıyasla daha düşük kaldığına dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen benzer bir anket her 5 şirketten 1'inin çalışan sayısını azaltmayı planladığını ortaya koymuştu.

Şirketlerin yüzde 55'i ise önümüzdeki yıl çalışan sayısını arttırmayı planlıyor. 2020 yılına pozitif bakan işverenlerin oranı yüzde 62 olarak tespit edilirken, işletmelerin yüzde 49'u durumlarını "istikrarlı" olarak niteliyor. 

Ancak gün içinde bir açıklama yapan Çalışma Bakanlığı yetkilileri, HeadHunter'ın anketine şüpheyle yaklaştıklarını dile getirerek istihdam piyasasında şu anda durumun stabil olduğunu ve açık pozisyon sayısının 1,7 milyonu bulduğunu söyledi. 1 Ekim itibarıyla ülkedeki resmi işsiz sayısı 662 bin 200. Kayıtlı işsiz oranı yüzde 0,9.

Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda basına yansıyan bir plana göre, Rus hükümeti 200 binin üzerinde memurun işine son vermeye hazırlanıyor. Yetkililer, mevcut çalışanların maaş durumlarının düzeltilebilmesi için kamuda çalışan sayısının muhakkak azaltılması gerektiği düşüncesinde.

22.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi