Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da hangi millet ne iş yapıyor?

Rusya'ya göçmen akışı son dönemde yeniden artışa geçti. Peki en fazla hangi ülkelerin vatadandaşları Rusya'ya çalışmaya geliyor? Göçmenler Rusya'da hangi işleri yapıyor? İşte veriler:  INSAP, RANHiGS ve VŞE gibi Rusya'nın önde gelen üniversiteleri geçtiğimiz günlerde Rusya'nın mevcut ekonomik durumuna dair yeni bir analiz yayınladı. Raporun bir bölümü de ülkedeki göçmen işçiler konusuna ayrıldı.

Göçmen işçilerin Rusya'ya akınının artmaya devam ettiği belirtilen analizde, göçmenlerin ilk hedefinin eskisi gibi yine Moskova olduğu belirtildi. 

Rusya'ya geçici olarak çalışmak için gelenlerin büyük bir bölümü Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan gibi eski Sovyet cumhuriyetlerinden. Özellikle ilk üç ülkeden gelenlerin sayısı, 2015 ekonomik krizi öncesi akamları aşmış durumda. Özbekistan'dan gelenlerin sayısı aynı kalırken, Moldova ve Ukrayna gibi batıdaki ülkelerden gelen göçte düşüş kaydedildi.

Uzmanlara göre, şu anda Moskova'da yasa dışı çalışan göçmen sayısı 1,5 ile 2 milyon arasında. Bununla birlikte, ülkeye yasal olarak giriş yapanların sayısı bundan daha fazla. Eski Sovyet cumhuriyetlerinin vatandaşları Rusya'da registrasyon (ikamet kaydı) olmadan 90 gün kalabiliyor. 2019 yılının ilk altı ayında Rusya'ya yasal olarak giriş yapmış göçmen işçi sayısı 4,2 milyon.

Peki hangi ülkenin vatandaşları hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?

Ukrayna'dan gelen göçmenler genellikle kalifiye işlerde çalışıyor. İnşaatlarda formenler ve büyük makinelerin emanet edildiği işçiler genellikle Ukraynalı. Petrol ve doğal gaz sektöründe de çok sayıda Ukraynalı göçmen çalışıyor.

Moldova'dan gelenler ise geleneksel olarak inşaatlarda ve tarımda istihdam ediliyor.

Azeri göçmenler ticarette yoğunlaşırken, Ermeniler ticaretin yanı sıra, yol inşaatlarında yoğun olarak çalışıyor.

Özbekler ve Tacikler ise daha çok inşaat ve belediye hizmetleri gibi kalifikasyon gerektirmeyen işlerde çalışıyor.

Kırgızlar ise diğer Orta Asya cumhuriyeti vatandaşlarına kıyasla Rusçayı daha iyi bilmelerinden ötürü, daha farklı işlerde istihdam edilebiliyor. Bu bakımdan hizmet sektöründe çalışan pek çok Kırgız var. 

Kırgızistan Avrasya Ekonomi Komisyonu üyesi olduğu için, bu ülkenin vatandaşlarının Rusya'da çalışabilmesinin önünde herhangi bir bürokratik engel de bulunmuyor.

Fotoğraf: K. Pravda

8.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi