Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Türkiye’deki ABD füzelerini vuracaktık"

Rusya’nın önde gelen politikacılarından Sergey Mironov, 1973 yılında Sovvet hava komandosu olarak askerlik yaptığı Güney Kafkasya'da Türkiye'deki Amerikan füzelerini imha edilmesi için özel eğitim aldıklarını açıkladı. 

Sovyetler Birliği ve ABD arasında 1962 yılında yaşanan Küba krizi sırasında Türkiye’deki Amerikan füzelerinin vurulması tehlikesi belirmişti. Mironov’un açıklamalarından Türkiye'deki Amerikan askeri hedeflerine yönelik tehlikenin krizden sonra da devam ettiğini gösterdi. İki süper gücü nükleer savaşın eşiğine getiren Küba krizi sırasında Türkiye’de 15 adet Amerikan Jupiter füzesi bulunuyordu. 

Adil Rusya Partisi’nin lideri olan eski Senato Başkanı Mironov, Hava Komandoları Kuvvetleri Günü nedeniyle gazetecilere konuşurken “Soğuk Savaş” yıllarının az bilinen sırlarından birini açıkladı. 

NATO üyesi Türkiye'yi potansiyel düşman olarak gördüklerini belirten Mironov, "Görev yaptığım tümende güney sınırlarımızı potansiyel düşmanımız, NATO üyesi Türkiye'den korumak için özel eğitim aldık. Ayrıca bize, gerekmesi halinde Türkiye topraklarındaki Amerikan füzelerini imha edilmesi ile ilgili özel eğitim de verildi. Tatbikatlarımızı sürekli çöllerle dağlarda yapıyorduk” dedi. 

Sovyetler Birliği'ne bağlı Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde 6 aylık özel komando eğitiminin ardından Azerbaycan'a aktarıldıklarını anlatan Mironov, bir süre sonra kendisine bölükten sorumlu komutan görevinin de verildiğini açıkladı. 

O dönem Azerbaycan’da bulunan Sovyet ordusuna ait 104. Muhafızlar Hava Komando Birliğinin "Vahşi Tugay" olarak adlandırıldığını belirten Rus politikacı, “Manevralarımızı çöllerle dağlarda yaptığımız için bize bu lakap verilmişti” dedi.  (Medyagunlugu.com, Fuad Seferov, Moskova)

4.8.2019


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi