Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

ABD bankalarına kredi yasağı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi davasıyla ilgili Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanması kararını imzaladığı bildirildi. Yaptırımların 19 Ağustos'ta yürülüğe gireceği bildirildi. Rusya ise bu kararı "provokasyon" olarak niteledi. 

ABD’de Demokrat Parti, Trump’ın Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini onaylamaması halinde, demokratların çoğunlukta olduğu Kongre’de konuyla ilgili yeni adımlar atılacağı tehdidini savurmuştu.

The New York Times, yeni yaptırımların, Rusya’ya uluslararası kuruluşlar tarafından mali yardım sağlanmasının ve ABD bankalarının Rusya devletine kredi vermesinin yasaklanmasını öngördüğünü yazdı.

Yaptırım kararının ardından Rusya’da dolar kuru yaklaşık yüzde 1,5 artışla yüzde 65,31’e yükseldi. Euro kuru da yüzde 1,6 artarak 72,5 rubleyi buldu.

RTS endeksi 1300 puana, Moskova Borsası endeksi 2687,6 puana geriledi.

“Rusya’ya 3 ay süre verdik”

Bloomberg, ismi açıklanmayan bir ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD’nin, Rusya’ya Sergey Skripal olayında kimyasal silah kullanmadığını kanıtlaması için üç ay süre tanıdığını, bu sürenin dolmasının ardından yaptırım kararı aldığını yazdı.

ABD Skripal davasıyla ilgili Rusya’ya yönelik ilk yaptırımları yaklaşık bi yıl önce yürürlüğe koymuştu.

Moskova tepkili

Rusya'dan ABD'ye provokasyon suçlaması geldi. Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanlığının internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, ABD'nin, çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın, geçen yıl İngiltere'de kimyasal bir maddeyle zehirlenmesi nedeniyle Rusya'ya yönelik yürürlüğe koyduğu yeni yaptırım kararını eleştirdi.

Rusya'ya yönelik yaptırım baskısının birçok defa denendiğini ancak başarılı olunamadığını savunan Zaharova, "Rusya'yı dış ve iç politikasını değiştirmeye ve ABD'nin dünya egemenliğine yönelik girişimleri için kendi çıkarlarını terk etmeye zorlama girişimleri tamamen başarısız olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Mariya Zaharova, ABD'nin, Rusya ile ilişkilerini daha da kötüleştirmeye çalıştığını öne sürerek, "ABD, Sergey Skripal ve kızına yönelik zehirlenme tiyatrosunu bahane ederek, Rusya ile ilişkileri kötüleştirmeye çalışıyor." ifadesini kullandı. 

Rusya'ya yaptırımda, kimyasal ve biyolojik silahların yok edilmesine yönelik 1991 tarihli ABD yasasının işletildiğine dikkati çeken Zaharova, "Rusya, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi kapsamında stoklarını uzun bir süre önce sıfırladı. ABD ise sahip olduğu büyük cephaneden ayrılmak için hiç acele etmiyor." yorumunu yaptı. 
 
3.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi