Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rus vergici: "Dün kahve içmişsiniz!"

Kısa bir dönem öncesine kadar kayıt dışı muhasebenin şirketler için "olmazsa olmaz" sayıldığı Rusya'da, artık her şeyin kayıt altına alındığı vergi sistemi, ünlü İngiliz gazetesi Financial Times'ın muhabirini de hem şoke etti, hem hayran bıraktı: "Tüm vergicilerin hayali, Rusya'da gerçek olmuş!"

Rusya Federal Vergi Servisi (FNS), ülke genelinde yapılan tüm perakende alışverişlerin anında görülmesini sağlayan online takip sistemini tanıttı. FNS Başkanı Mihail Mişustin, Financial Times muhabirine Moskova'da online kasa adlı sistemin nasıl çalıştığını gösterdi.

Financial Times'ın haberine göre, Mişustin'in muhabire tanıttığı sistemin yardımıyla bir kişinin ülke içinde yaptığı alışverişler gerçek zamanlı olarak, anında online takip edilebiliyor. Gazete sistemi "her vergicinin hayali" sözleriyle tanımladı.

Mihail Mişustin, Moskova'da Budapeşte Oteli'nde kaldığını söyleyen Financial Times muhabirine, otelde bir  gece önce tüm müşterilerin ısmarladıkları yiyecek ve içeceklerin fişlerini dev ekranda interaktif sistem üzerinden gösterdi. Muhabire otelde kahve içip içmediğini soran Mişustin, "Bakın, üç cappuccino, bir espresso, bir de latte satmışlar. Bunlardan biri de sizin" dedi. Gazeteci bu bilgiyi şaşkınlıkla doğruladı. 

FNS Başkanı, sistem sayesinde devletin kasasına girmesi gereken KDV miktarı ile gerçekte giren miktar arasındaki farkın tespit edilebildiğini söyledi. Mişustin sistemi kullanarak KDV kayıplarını yüzde 20'lerden yüzde 1'e kadar indrirmeyi başardıklarını da sözlerine ekledi. 

31.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi