Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da iş dünyasının iyimserliği son üç yılın en dip seviyesine düştü...

Rusya'da şirketlerin iyimserliği Haziran ayında 2016 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Londra merkezli küresel bilgi sağlayıcısı IHS Markit'in araştırması, hem sanayicilerin, hem de hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, iş yapma ikliminin kötüleşmesi ve düşük talep nedeniyle moralsiz olduğunu ortaya koydu.

Rus şirketlerinin işlerinin iyiye gideceği yönündeki beklenti yüzde 15'e kadar düştü. Bu yılın Şubat ayında bu oran yüzde 25 seviyesinde idi. Şirket etkinliklerinin uzun vadede düşeceği beklentisi ise yüzde 31'e yükseldi. Gelişmekte olan ülkelerde beklenti ortalaması yüzde 18.

Şirketler, geleceğe dair umutlarını ekipman ve teknoloji yatırımı yapma yönündeki planlara bağlamış görünüyor. Bazıları ise yeni pazarlara açılıp satışları arttırabilmek için pazarlama ve reklam çalışmalarına bel bağlıyor. Bununla birlikte, kaynak yetersizliği yatırım kararlarını dizginlemeye devam ediyor.

Önümüzdeki yıl istihdam arttırmayı planlayan şirketlerin oranı da yüzde 6'ya kadar geriledi. Araştırmayı haberleştiren RBC gazetesi, dünya çapında bu ortalamanın yüzde 10 olduğuna dikkat çekiyor.

Şirket temsilcileri büyümenin önündeki engeller arasında rekabetin kızışmasını, küçük ve orta ölçekli işletmeler için şartların ağırlaşmasını ve zayıf iç ve dış talebi sıralıyor. Vergi yükünün artma olasılığı da karamsarlığı besleyen bir diğer etken.

IHS Markit'in araştırması çeşitli ülkelerden 7 bin katılımcı ile gerçekleştirildi. Şirket, araştırmayı 3 yılda bir yeniliyor.

Geçen hafta bir başka iş dünyası anketi de kamuoyuna yansımıştı:

Anket işadamlarının büyük bölümünün ülkedeki iş ikliminden memnun olmadığını ortaya koydu. Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin (VTsİOM) anketine göre, işadamlarının yüzde 71’i ülkede bugün iş yapmaya elverişli şartların olmadığını düşünüyor.
Devletin iş dünyasının yararına adımlar attığı görüşündekilerin oranı yalnızda yüzde 15.

Anket katılımclarının yüzde 81’i, halkın refah seviyesinin düşük olmasının iş dünyasına olumsuz yansıdığını belirtti. 

İşadamlarının yüzde 72’i yolsuzlukların, yüzde 71’i enerji fiyatlarının, yüzde 32’si mülkiyet haklarının korunma altında olmamasının ve iş dünyasına yönelik hukuki düzenlemlerin yetersiz oluşunun işlerine olumsuz yansıdığını düşünüyor.

16.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi