Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Oligark parasıyla "mega proje": Zenginlere zorunlu katılım yasası mı?

Rusya'da "mega projeler" için kamunun kaynakları yetmeyince,  Kremlin'e yakın en güçlü isimlerden biri eliyle "radikal" bir öneri gündeme taşındı. Oligakların kamusal öneme sahip büyük yatırım projelerine maddi destek sağlamalarının "yasal zorunluluk" haline getirilmesi teklif edildi.

TASS ajansının bildirdiğine göre, en önemli davalara bakan özel federal savcılık kurumu Soruşturma Komitesi'nin Başkanı Aleksandr Bastrıkin, oligarkların “ulusal mega projeler”in giderlerine ortak olmalarıyla ilgili yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Rusya’da bazı kişilerin 1990’lı yıllarda aşırı zenginleşmesinin ülke için ciddi bir sorun olduğunu belirten savcılık yetkilisi, “Ama artık konu bu değil. Orta ve büyük ölçekli iş dünyası uusal projelere dahil edilmeli. Böyle bir yasaya rastlamadım. Ben bu yasayı onaylardım” dedi. 

Konuyla ilgili ilk çağrı, Başkan Putin’den gelmişti. İş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda Putin, oligarklardan büyük çaplı yatırım projeleri için “ellerini taşın altına koymalarını” istemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görev süresinin sona ereceği 2024 yılına kadar demografi, kültür, sağlık, eğitim, konut, ekoloji gibi alanlarda büyük çaplı projelerin hayata geçirilmesi talimatı vermişti.

Geçen yıl sonunda yapılan toplantıda işadamlarının öncelikli öneme sahip olan 12 “ulusal projeye” destek olmaları gerektiğini belirten Rus lider, işadamlarından üretim verimliliğinin artırılmasına ve üretim araçlarının modernizasyonuna katkıda bulunmalarını istemişti.

RBK ajansının aktardığına göre, 2019 yılının ilk çeyreğinde ulusal projelere start verileceğini belirten Putin, “Toplum sizin katkılarınızı bekliyor. Ulusal projelerin hayata geçirilmesi konusunda iş dünyası ile anlaşma sağlayacağımızı umuyorum” demişti.


MEGA PROJE HAMLESİ

Rusya'da özellikle inşaat sektörüne büyük ivme kazandıracak yeni bir hamle gündeme gelmişti. Hükümetin hayata geçirmeyi planladığı yeni büyük altyapı projeleri için Putin’in “göreve” çağırdığı işadamlarıyla devletin "ortak adım" çabaları yeni bir aşamaya geldi. Başbakan Yardımcısı Anton Siluanov ile bir araya gelen iş dünyası temsilcileri toplam 15,3 trilyon rublelik (223 milyar dolar) yatırım projeleri için öneride bulunulmuştu.

Siluanov’un iş dünyasının ve yerel yönetimlerin temsilcileri ile buluştuğu toplantıda, şirketlerin yatırım planlarının genişletilmesi konusu ele almıştı.

Toplantıya katılan işadamlarının önerdiği yatırımların toplam maliyetinin 15,3 trilyon ruble olduğu, bunun 3 trilyon rublesinin (43,7 milyar dolar) şirketlerin öz kaynakları ile karşılanmasının teklif edildiği belirtildi.   

Siluanov’un basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, ekoloji, ulaşım, dijital ekonomi, sağlık, ulaşım altyapısı ve üretim verimliliğinin artırılması konularında hayata geçirilecek ulusal projeler için atılması gereken adımların toplantıda masaya yatırıldığı bilgisi verildi.

Rusya Maliye Bakanlığı, toplam 14,5 trilyon ruble hacmindeki 207 proje için 54 şirketin teklif sunduğunu açıklamıştı.

Başkan Putin'in "mayıs talimatları", yatırımların payının GSYH'nin yüzde 21'inden yüzde 25'ine yükseltilmesini hedefliyor. 

Putin'in ekonomik konulardan sorumlu yardımcısı Andrey Belousov, bu hedef doğrultusunda 2017 yılında 14 metalurji ve petrokimya şirketlerinden 500 milyar rubleden fazla yatırım çekilmesi teklifinde bulunmuştu.

Vladimir Potanin, Alişer Usmanov ve Said Kerimov gibi oligarkların da Putin’in isteği üzerine büyük çaplı altyapı projelerine destek olmaya hazırlandıkları açıklanmıştı.

15.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi