Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Perde arkası: Rusya'da neden bu kadar çok dolar milyarderi var?

Rusya'da milyoner ve milyarder sayısı her ne kadar ekonomik kriz döneminde gerilese de, hala birçok gelişmiş ülkeye göre daha fazla. Ünlü ekonomist Mihal Delyagin, Rusya'da bugün milyarderlerin sayısının İngiltere, Fransa ve Kanada gibi ülkelerin iki, Japonya'nın ise üç katı olduğuna dikkati çekti.

2018 sonu itibariyla Rusya'daki milyarder sayısının 101 olduğu açıklanmıştı. Bu rakam İngiltere'de 54, Kanada'da 46, Fransa'da 40, Japonya'da 35. Rusya'nın gayri safi milli hasılası ise bu ülkelerin gerisinde. Peki ülkede milyarder sayısı neden bu kadar fazla?
 
 Argumentı i Faktı dergisine konuşan ekonomi doktoru Mihail Delyagin, Rusya'da milyarderlerin sayısının fazla olmasının, Sovyetler Birliği sonrası ekonomik düzenin, oligarklar ve büyük mali spekülatörler lehine dizayn edilmesinden kaynaklandığı görüşünde. 

Delyagin'e göre, Rus ekonomisi toplumun değil, küçük bir azınlığın yararına çalışıyor. Ünlü uzman bu iddasına gerekçe olarak ise Batı ülkelerinin aksine Rusya'da vergi oranlarının farklı gelir grupları için aynı olmasını gösteriyor. 

Konuyla ilgili ABD-Rusya kıyaslamasına da değinen Delyagin, ABD'de Rusya'dan farklı olarak birbirlerinin çıkarlarını dengeleyen çok sayıda orta ve büyük ölçekli girişimcinin bulunduğunu hatırlatarak, bu sayede ABD ekonomisinin oldukça geniş bir tabanı mutlu edebildiğine dikkat çekti. 

Rus ekonomist ayrıca Rusya'nın aksine, ABD'de tam bir fırsat eşitliği ve hukuk rejiminin hüküm sürdüğünü belirtiyor. Delyagin'e göre Rusya'da küçük işletmeciler ise "vergi ve denetim kâbusundan" yakınıyor. 

15.5.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi