Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Nâzım'ın dostu Arif Melikov öldü...

Şair Nâzım Hikmet'in dostu, dünyaca ünlü Azerbaycanlı besteci Prof. Dr. Arif Melikov hayatını kaybetti.  Konuyla ilgili açıklamayı Azerbaycan Kültür Bakanlığı basın bürosu yaptı. Açıklamada Melikov'un başkent Bakü'de devlet töreniyle toprağa verileceği kaydedildi. 

1933 Bakü doğumlu Melikov, yıllardır Hikmet’in eserlerini besteliyordu. Geçen yıl Rus-Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" kendisine verilmişti. 

Melikov daha önce Azeri ve Türk basınına yaptığı açıklamalarda Hikmet'le dost olmaktan, acılı ve iyi günleri paylaşmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu dile getirmişti. 


RTİB Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Medya Günlüğü'ne yaptığı açıklamada, "Tüm Nazım sevenlerinin başı sağolsun. Büyük besteciydi. Nazım'ın dostuydu ve bundan dolayı da hepimiz için çok değerliydi. Nazım ile ilgili güzel ve duygulu anılarını dinlemek ayrı bir mutluluk idi. Allah rahmet eylesin.." dedi. 

Melikov, Sovyetler Birliği ve diğer ülkelerde “Bir Aşk Masalı”, “Yusuf ve Züleyha”, “Ali Baba ve 40 Haramiler”'in de aralarında bulunduğu onlarca sanat eserini sahneledi. 

Nazım ile 1950'lı yılların sonlarında başlayan dostluğa Ferhad ile Şirin eseri de vesile oldu. Bu eser, Nâzım’ın 1948 yılında Bursa Cezaevi’nde yazdığı tiyatro oyunuydu. Ekim 1953'te eser “Bir Aşk Masalı” adı altında Moskova Dram Tiyatrosu'nda sahnelenmişti. 23 Mart 1961’de Rusya’nın Kirov Balesi'nde bale olarak sahnelenen eserin müziğini de Melikov besteledi. 

1965 yılında Bolşoy Tiyatro’da  sahnelenen balenin başrolleri Maya Plisetskaya (Mehmen Banu) ve Marş Liepa (Ferhad) üstlendi. Uzun bir aradan sonra Ferhad ile Şirin üzerine yazılan Bir Aşk Masalı balesi Bolşoy'da 2014 yılında yeniden sahnelenmişti. (Fuad Seferov, Medyagunlugu.com, Moskova)

9.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi