Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"O Ses"te skandal: Sonuç iptal

VIDEO// Tüm dünyada ilgi toplayan, Türkiye'de “O Ses” adıyla yayınlanan şarkı yarışmasının Rusya’daki çocuk versiyonunda büyük tepki toplayan oylama skandalının ardından açılan soruşturma sonuçlandı.  Yarışmanın organiztörü 1. kanal ORT, oylama sırasında "elektronik hile" saptandığını ve yeniden canlı yayın özel programla oylama yapılacağını duyurdu.


Ünlü pop şarkıcısı Alsu’nun kızı Mikella Abramova’nın (fotoğrafta) seyirci oylarıyla kazanmasını “haksız” bulan halk ve müzik otoriteleri “Birincilik satın alındı” iddialarını ortaya atmıştı. 

Gelen yoğun tepki üzerine SMS ile yapılan oylamaları koordine eden Group-IB şirketi soruşturma başlatmıştı. Şirket, en az 38 bin SMS oyun, birinci ilan edilen Mikella Abramova için kullanıldığını saptadı. Bu "operasyon" için belli bir merkezden 300 telefon numarası kullandılığı anlaşıldı. Bunun sonuç üzerinde etki yarattığı belirlendiği için oylama iptal edildi. 1. kanal, oylamayı yakın tarihte tekrarlayacak.

Nisan sonuna yapılan “Golos.Deti” (Ses. Çocuk) yarışmasının finalinde Mikella Abramova yüzde 56,5 oyla SMS ve telefon oylarıyla birinci ilan edildi. Müzik otoriteleri ve sosyal medyada görüş belirten seyircilerin ezici çoğunluğu ise, yüzde 27,9 oy ile ikinci ilan edilen Erjan Maksim’in objektif olarak birinci olması gerektiğini savundu.

 

Yarışmayı düzenleyen 1. kanal, tepkiler üzerine oy sonuçlarının ayrıntısını açıkladı. Bunun üzerine bazı yayın organları, şarkıcı Alsu’nun kızı için 109 bin SMS, 36 bin 500 telefon oyu verildiğini, ücretli olan bu oyların “bir merkezden organize edildiğini” ve bunun için 7 milyon ruble harcandığını hesapladı. 


 
Sonucun iptal edilmesi isteklerini 1. kanal yönetimi ilk başlarda reddederken, ünlü sunucu Maksim Galkin dahil pek çok kişi “yarışmaya hile karıştığını” savunarak sonucu protesto etti. 

16/5/2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi