Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da salgının kazananları: Satışları 2 kattan fazla artan şirket var

Koronavirüs salgını bazı şirketler için yıkım anlamına gelirken, sayıları az da olsa bu dönemde kazancını arttıranlar da var. Komsomolskaya Pravda gazetesi salgının kazananlarını ve kaybedenlerini araştırdı. Buna göre, salgının en büyük kazananları internet mağazaları.

Rusya'nın önde gelen online perakende platformu Wildberries salgın sırasında müşteri sayısını 2,3 kat arttırdı. Nisan ayında mağazadan yapılan alışverişler bir önceki yıla kıyasla yüzde 180 artış kaydetti. Wildberries'in Mayıs ayının ilk yarısı itibarıyla satışlarındaki artış oranı da 2,6 katın üzerinde. Ozon ve Lamoda gibi online mağazalar da satış grafiklerini yükseltenler arasında.

Salgın döneminde işlerin iyi gittiği bir diğer sektör de yemek ve gıda servisi. Çeşitli kaynaklara göre, yemek servisi alanında istihdam edilen kurye sayısı yüzde 30 ile 50 arasında değişen oranlarda artış gösterdi. Mail.Ru Group'a bağlı Delivery Club ve Yandex'in yemek ve gıda servisleri Yeda ve Lavka müşteri portföyünü genişletenler, dolayısıyla kazancını arttıranlar arasında.

Gazeteye göre, More.tv ve Start gibi online sinema salonları da gidişattan şikayeti olmayan işletmelerden. Eczaneler ve ilaç üreticileri de doğal olarak salgın zamanı işi azalmayan, tersine daha da artan gruplar. Son olarak, gıda marketleri de satış grafiği gerilemeyenler arasında.

Buna karşın, turizmciler, hava yolu şirketleri, restoran ve kafeler, spor salonları ve dayanıklı tüketim malları satıcıları salgın döneminde en çok zarara uğrayan işletmeler oldu.

29.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi