Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

'Güven yüzde 27’ye düştü' krizi: Bloomberg’in haberine Rusya'dan tepki

Bloomberg ajansının yayınladığı bir haberde Başkan Putin’in halk nezdinde güvenoyunun yüzde 27’ye düştüğünü duyuruması Rus resmi makamlarından tepki aldı. 

Haberde yaşanan son koronavirüs salgını ve ekonomik sorunların ardından Nisan ayında Putin’e güvenin rekor düzeyde düştüğü yazıldı. Bloomberg bu sonuca varırken, Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi VTsIOM’a ait olduğunu iddia ettiği verileri ve grafikleri kullandı. Söz konusu araştırma şirketi, Rusya’da devlet kontrolünde çalışmakla biliniyor.

Habere ilk resmi tepki Rusya’nın ABD’deki büyükelçiliğinden geldi. Haberin yalanlandığı açıklamada söz konusu iddiasının gerçekle bağdaşmayan verilere dayandığı vurgulandı.  Açıklamada Putin’e güven oranı yüzde 67,9 olarak açıklandı.

Bloomberg’in yankı yaratan haberi üzerine VTsIOM da bir açıklama yaparak, Putin’in icraatına halk desteğinin yüzde 61-63 arası, Putin’e halkın güveninin ise yüzde 67-68 oranında olduğunu duyurdu. 

VTsIOM Drektörü Valeri Fyodorov, Putin’e seçim desteği konusunda ise son anketi 2018’de yaptıklarını, şu an gündemde bir güncel seçim olmadığı için anket yapmadıklarını belirtti.

Bağımsız araştırma kuruluşu Levada Center tarafından nisan sonunda açıklanan bir başka ankette ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, koronavirüs sürecini iyi yönetemediği gerekçesiyle güven kaybettiği sonucu çıkmıştı. Mart ayında yapılan ankete katılanların yüzde 46'sı, Putin’e destek vermiş,  2019'un Haziran ayında ise bu oranın yüzde 54 olduğu belirtilmişti.

24.5.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi