Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'den 'medeniyet' hamlesi

Nazi toplama kampı Auschwitz-Birkenau'nun Sovyetler tarafından kurtarılmasının 75. yıldönümü etkinlikleri için İsrail'e giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ortadoğu'da barış için yeni bir teklif ortaya attı.

Putin, BM Güvenlik Konseyi olan Rusya, ABD, Çin, Fransa ve İngiltere'nin katılımıyla ortak bir konferans düzenlenmesini istedi. Putin bu konuyu bazı liderler görüştüklerini ve BM gündemişne sunacaklarını söyledi.  Rus lider böyle bir zirvede güncek sorunların tartışılabileceğini belirtti. 

Rus lider, BM'nin kurucuları ve Güvenlik Konseyi üyesi olan ülkelerin "medeniyeti korumak için özel sorumluluk taşıdıklarını" ve diğer ülkeler için örnek olmaları gerektiğini söyledi. 

İsrail'de Putin de dahil 47 devlet başkanı ve meclis başkanı, Yad Vashem Müzesi tarafından organize edilen 5. Dünya Holokostu Anma Forumu'na katıdı.

Dünya Holokostu Anma Forumu Vakfı Başkanı Vyaçeslav Moshe Kantor, forumun İsrail'de en üst düzey katılımla gerçekleştirilen tarihi bir etkinlik olacağını kaydetti.

Sputnik'in  aktardığına göre Leningrad kuşatmasının kırılmasının 75. yıldönümü için açılan sergiyi Putin de ziyaret etti. Sergide babası Vladimir Spiridonoviç Putin'e ayrılmış bölüm de vardı. Baba Putin Leningrad'a gönderilmiş ve ağır şekilde yaralanmıştı. 1998'deki ölümüne dek ayağında kalan şarapnel parçalarıyla yaşamıştı.

Rus lider, Leningrad kuşatması mağdurları için inşa edilen anıtın açılışına da Netanyahu ile virlikte katıldı.
 
Kudüs Belediye Başkanı Danışmanı Yelena Jarovskaya, bu anıtın sadece kuşatmanın mağdurları için değil, Büyük Anavatan Savaşı'nın gazileri anısına dikildiğini söyledi.

Jarovskaya, bugün itibarıyla İsrail'de Leningrad kuşatmasından sağ kurtulan 1300 kişi yaşadığını ekledi.

Putin'in sonraki durağı Filistin

Putin, İsrail'deki temaslarının ardından Filistin'e geçerek Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir görüşme gerçekleştirecek.

23.1.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi