Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Şaşırtan Rusya gerçekleri

Coğrafyası, tarihi, kültürü ve insanlarıyla, pek çok açıdan ilgi çekici bir ülke Rusya...Zaman zaman ise "farklılığı" ile insanları şaşırtabiliyor. İşte Rusya'nın şehirleri, bayramları, problemleri, doğası ve siyasi çalkantıları hakkında ilginç notlar: 

- İkinci Dünya Savaşı sırasında Moskova metrosu çok önemli bir rol oynadı. Şehrin ana ulaşım şebekesi, dev bir sığınak olarak halka hizmet verdi. Nazi bombardımanı sırasında metroya sığınıldığı süre içinde tam 150 çocuk dünyaya geldi.

- Rusya'nın ayılarının kötü bir alışkanlığı var: roket yakıtı koklamak. 2011 yılında Kronotsk Doğa Parkı'nda 7 ay geçiren fotoğrafçı İgor Şpilyonok, ayıların doğaya atılan varillerin dibinde kalan kerosenleri koklamak için nasıl birbiriyle yarıştığını fotoğrafladı. Sonraki yıllarda parkta genel bir temizlik yapılarak bütün metal hurdalar toplandı.

- Dünyanın en büyük tatlı su rezervi Baykal Gölü'dür. Baykal'daki su, Kuzey Amerika'nın Büyük Gölleri'ndeki suyun toplamından bile daha fazla.

- Rusyalı kadınlar seçme ve seçilme hakkına ABD'li kadınlardan daha önce kavuştu. ABD'li kadınların ancak 1920'de kazandığı bu hakkı Rusyalı kadınlar 1906'dan bu yana kullanıyor.

- Rusya'nın nüfus problemi malum. Bu soruna en ilginç çözüm önerilerinden biri 2007 yılında Ulyanovsk Valisi Sergey Morozov'dan geldi. Morozov 12 Eylül gününü Aile İçi Kaynaşma Günü ilan etti ve vilayet halkına tatil verdi. Bu gün daha sonra halk arasında "Döllenme Günü" olarak anılmaya başlandı.

- 1982 yılında İsveç donanması su altından gelen bazı sesler üzerine alarma geçti. İsveçliler seslerin Sovyet denizaltılarına ait olduğunu düşünüyordu. Konu diplomatik bir kriz haline gelmek üzere iken işin aslı anlaşıldı. Sesler denizaltılardan değil, "yellenen ringalar"dan çıkıyordu. Bu küçük balıklar iletişim kurmak için gaz çıkarıyordu. 11.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi