Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'ya damga vuran 7 yabancı

Denizciler, mimarlar, fizikçiler ve koreograflar... Kimisi Petro'nun muzaam donanmasının mimarı, kimisi bugün Rusya'nın gururu olan saraylarun... Çoğunun ismi bugün artık pek az insan tarafından bilinse de birçok yabancı, Rusya'nın Rusya olmasında büyük pay sahibi. İşte Rusya'ya damga vuran 7 yabancı.

 1. Vitus Bering (1681-1741), denizci - Danimarka. Çar Petro'nun son arzularından birini yerine getiren kişi bir Rus değil, Rus donanmasında görev yapan Danimarkalı bir denizci oldu. Çarın emriyle Kuzey Amerika ve Asya kıtaları arasında bir boğaz keşfeden, sonra da Amerika kıyılarına yelken açan denizcinin adı bugün dünyanın en önemli boğazlarından birinin adında yaşıyor: Bering Boğazı.

2. Domenico Trezzini (1670-1734), St. Petersburg'un baş mimarı - İsviçre. Ünlü taş ve duvar ustalarının doğum yeri Ticino'dan çıkan bu yetenekli genç, 33 yaşında Rusya'da çalışmak için sözleşme imzaladı. Trezzini daha sonra yeni kurulmuş St. Petersburg kentinin baş mimarlığına kadar yükseldi. Petropavlosk Katedrali ve On İki Kolegyum, Trezzini tarafından inşa edilen yapılardan ikisi.

3. Francesco Bartolomeo Rastrelli (1700–1771), mimar - İtalya. Rusya'da büyüyen Rastrelli, Kışlık Saray ve Petergof'daki Büyük Saray'ın mimarı. Trezzini ile birlikte, Petersburg'a bugün sahip olduğu mimari çizgileri kazandıran isimlerden biri.

4. Agustín de Betancourt (1758 – 1824), mühendis - İspanya. Davet üzerine 1808'de Rusya'ya gelen de Betancourt, Rus darphanesinin kurucularından biri. Henüz İspanya'da iken büyük şöhrete kavuşan bu yetenekli mühendis, Rusya'yı demir ağla ören Demiryolu Mühendisleri Enstitüsü'nün de ilk başkanı. St. Petersburg'daki Aleksandr Sütunu da, öğrencisi Auguste de Montferrand ile birlikte de Betancourt'un imzasını taşıyan eserlerden.

5. Auguste de Montferrand (1786 – 1858), mimar - Fransa. Aleksandr Sütununu tasarlayan de Montferrand, aynı zamanda St. Petersburg'un simge yapısı Aziz İsaak Katedrali'nin de mimarı. Tüm hayatını bu yapının inşaasına adayan de Montferrand katedral tamamlandıktan birkaç ay sonra hayata gözlerini yumdu.

6. Moritz (Boris) Hermann von Jacobi (1801 – 1874), fizikçi - Almanya. Aziz İsaak Katedrali inşa edilirken kubbenin cıva buharı ile varaklanması sırasında 60'ın üzerinde zanaatkar hayatını kaybetti. Can kayıplarını önleyen elektrikli klişe yapımı tekniğinin kaşifi ise fizikçi Boris von Jacobi. Dünyanın ilk elektrikli motorunun da kaşifi olan von Jaboi, İmparator I. Nikolay tarafından çalışmak için Rusya'ya davet edildi. Alman mühendis, Rusya'nın telgraf altyapısının kurulmasında da öncü rol oynadı.

7. Marius Petipa (1818 – 1910), koreograf - Fransa. Rus balesinin bugün dünya çapında sahip olduğu prestijli konuma yükselmesinde en büyük pay sahiplerinden biri de Fransız koreograf Marius Petipa. Petipa davet üzerine geldiği St. Petersburg'u, yine bir koreograf olan babasıyla birlikte 1847'den itibaren bir bale başkenti haline getirdi. Uzun bir yaşamın ardından 1910'da Kırım'da bir Rusya vatandaşı olarak öldü.

22.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi