Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya, Hindistan ve Çin SWIFT'e alternatif sistem kurma hazırlığında

Rusya, Çin ve Hindistan'ın SWIFT'e alternatif bir para transfer sistemi kurmak için anlaştığı bildiriliyor. Hindistan'da yayın yapan The Economic Times gazetesinin haberine göre BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkelerinin amacı ABD'nin olası yaptırımlarına karşı aralarındaki ticaretin işleyişini güvenceye almak. Bu arada daha önce Türkiye de Rusya ile alternatif sisteme dahil olma konusunda prensip anlaşmasına varmıştı.

Plana göre ilk etapta Çin'in kendi bankaları arasındaki para transfer sistemi CIPS, Rusya Merkez Bankası'na ait Finansal Mesaj İletim Sistemi SPFS'ye entegre edilecek. Hindistan ise şu sıralar kendi transfer sistemini geliştiriyor. Bu sistemin de test aşamasını geçtikten sonra SPFS'ye bağlanması planlanıyor.

Gazete, üç ülke arasındaki işbirliğinin BRICS ülkelerinin Brezilya'da gerçekleştireceği zirvede gündeme gelmesinin beklendiğini aktardı.

Bugün Rusya Merkez Bankası'nın 2017'de kurduğu SPFS sistemi ile çalışan sadece iki yabancı kuruluş var. Bunlar Belaruslu Belgzprombank (Gazprom iştiraki) ve Kazakistanlı Avrasya Bankası. Rus basını 8 yabancı bankanın daha SPFS sistemine dahil olmak için Rusya Merkez Bankası ile anlaşma imzaladığını yazmıştı.

Türkiye de Rusya ile "ulusal para birimleriyle ticaret" konusunda 4 Ekim’de anlaşma imzalandığını açıklamış, nlaşma sayesinde Türk bankalarının Rusya’nın SWIFT alternatifi SPFS’ye (Mali Mesajlaşma Sistemi) bağlantısının ve Rus MIR kartının Türkiye’de kullanımının genişletileceği bilgisine yer verildi.

Rusya ve Türkiye’nin, ulusal mali mesaj iletim sistemlerinin diğer ülkelere açılabilmesini organize etmeyi de planladığı vurgulanan açıklamada, “Ulusal para birimlerinde likidite sağlama seviyesini arttırmak için iki ülkenin ulusal pazarlarında Rus ve Türk ihraççıların borçlanma senetleri ihraç etme araçları geliştirilecektir. Anlaşmanın imzalanması, Rusya ile Türkiye arasında karşılıklı yarar sağlayan ve adil ticaret ve ekonomik iş birliğinin daha da genişletilmesi ve geliştirilmesi için önemli bir adımdır.” denildi.


15.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi