Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'nın nakit zengini 10 şirketi: Kasalarında 53 milyar dolar birikti

Rusya'nın 'nakit zengini' şirketleri sıralandı. Kasasında en çok para bulunan Rus şirketi 850 milyar ruble ile Gazprom olarak açıklandı. Son bir yılda parasını en çok arttıran ise Rosneft. RBC gazetesinin haberine göre, en zengin 10 Rus şirketinin banka hesaplarında biriken toplam para miktarı 3,4 trilyon ruble (53 milyar dolar).

Gazetenin Rosstat verilerine dayandırdığı araştırmada kendilerine ait paradan daha fazla rezerv bulundurmak zorunda oldukları için bankalar dikkate alınmadı.

Buna göre, nakit zengini 10 şirket Gazprom, Rosneft, Lukoil, Surgut-neftegaz, Gazprom Neft, Poçta Rossii, Moskova belediyesine bağlı Konut Yenileme Fonu, Birleşik Havacılık Şirketi OAK, atom enerjisi şirketi Atomenergoprom ve enerji şirketi INTER RAOUES şeklinde sıralandı.

Sberbank, Gazprombank ve VTB gibi bankalar da hesaba katıldığında en zengin 10 bankanın toplam birikimi 7,5 trilyon rubleye ulaşıyor. 

Moskova Metro idaresi de 126 milyar rublelik birikimle en zengin 20 şirket arasında. 

2018 sonu itibarıyla ülkedeki tüm şirketlerin toplam birikimi 14,7 trilyon ruble olarak hesaplanıyor. Bir önceki yıla kıyasla artış oranı yüzde 21 oldu.

14.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi