Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rus iş dünyası rekor iyimserlikte

Rusya'dan günün güzel haberi: İş dünyasının iyimserliği yükselişte. Önümüzdeki yıl yatırımların artmasını bekleyen özel şirketlerin sayısı, kötümserlerin sayısına yüzde 22 fark attı. Londra merkezli pazar araştırmaları şirketi IHS Markit'in anketinden çıkan sonuç bu yönde. 

Rus pazarını yakından takip eden şirketin yetkilileri, bu sonucun 2012 Şubat ayından bu yana elde edilen en yüksek değer olduğuna dikkat çekiyor. Konuyu haberleştiren RBC gazetesi söz konusu anketin yılda üç kere tekrarlandığını yazdı. IHS Markit'in dünya genelinde 7 bin temsilci ile gerçekleştirdiği ankete Rusya'dan 300 şirket katıldı.

Rusya'da önümüzdeki 12 aylık süreçte yatırımların büyüyeceği yönündeki beklenti, özellikle hizmet tedarikçilerinde yüksek çıktı.

Öte yandan, kendi şirketlerinde istihdamın artacağını düşünenlerle, azalacağını düşünenler arasındaki fark yüzde 17 olarak tespit edildi. Bu da 2019'da kaydedilen en yüksek değer durumunda.

Yatırım etkinliğinde artış bekleyen şirketler, bu beklentilerini temelde yeni ürünlerin geliştirilmesi ve ekipman yatırımına bağlıyor. Şirketlerin bir kısmı ise ihracat portföyünün genişlemesi ve satış sisteminde değişime gidilmesi sayesinde yatırım harcamalarında artışın mümkün hale geldiğini ifade ediyor.

Şirketlerin ortak endişesi ise her zaman olduğu gibi bürokratik engellerin artması, yeni idari taleplerle karşı karşıya kalınması ve masrafarın artması şeklinde sıralanıyor.

Son olarak, RBC gazetesi konuyla ilgili haberinde, Rusya merkezli bazı kuruluşların iş dünyasında kötümserliğin arttığı yönünde bulgulara ulaştığı notunu paylaşıyor. Bu kuruluşlardan biri, Ekim ayında sanayi yatırımları alanında kötümserliğin baskın geldiğini iddia eden Gaydar Ekonomi Politik Enstitüsü. Enstitünün araştırmasına göre, iyimser-kötümser farkı yazın gözlenen iyimserlikten sonra bir kere daha eksi değerlere düşmüş durumda.

12.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi