Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Dünyada en pahalı kahve Moskova'da"

Dünyayı saran "kahve modası", en büyük sıçramayı Rusya'da yaptı. Geçen yılın rakamlarına göre Rusya'da kişi başına 1,5 kilo kahve tüketiliyor. Bu rakamın Finlandiya'da 11,5, Almanya'da 6,5 kilo olduğunu hatırlatırsak daha gidecek "çok yol" olduğu kesin. Ama NPD Group tarafından yapılan yeni bir araştırma Rusya'da kahve tüketiminin İtalyanları ve Fransızları solladığını söylüyor.  
 
Araştırmaya göre, Nisan 2018-Mart 2019 tarihleri arasında Rusya'da kesilen restoran ve kafe faturalarının yüzde 30'luk kısmı kahve tüketimine ait. İtalya'da bu oran yüzde 28, Fransa'da ise yüzde 23.

Buna karşın, Expatistan.com tarafından derlenen veriler Moskovalıların dünyada kahveyi en pahalıya içen başkent sakinleri arasında olduğunu gösteriyor. Şehirde bir bardak kapuçinonun ortalama fiyatı 3,62 dolar.

Bu fiyat Berlin, Barcelona, Roma, Ljubljana, Buenos Aires, Zagreb, Ottawa ve Canberra'daki fiyatların üzerinde olsa da Paris, Londra, Tokyo ve New York'un hala altında.

Ancak "Dünyanın en pahalı kahvesi Moskova'da satılıyor" diyenlerin ikna edici bir argümanı var:  Moskova ile aynı kategoride görülen söz konusu şehirlerde maaş ortalamasının Moskova'nın çok üzerinde olduğu dikkate alınırsa, Moskovalıların kahveyi dünyada en pahalıya içen sakinler arasında olduğu sonucuna varıldı. Çünkü maaşın ortalama 2-3 bin dolar olduğu başkentler ile, 1000 doları zor geçtiği Moskova'da fiyatların "neredeyse aynı" olması, aslında alım gücüyle kıyaslandığında "iki kat pahalı olduğu" gerçeğini değiştirmiyor. Aynı şeyi kahve dışında pek çok ürün için de söylemek mümkün.

Bu arada Moskova'da her 100 bin kişi için 5 kafe varken, bu sayının New York'ta 132 olduğunu hatırlatalım.

Diğer bir bilgi de Rusya'da ortalama yüzde 75'lik kitle kahvesini şekerli, yüzde 85 ise sütlü içiyor.


12.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi