Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Esad: "Erdoğan'la görüşmem"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme niyetinde olmadığını söyledi.Russia Today (RT) TV kanalına demeç veren Esad, böyle bir görüşmenin uygun olmadığını belirterek, "Toprağınızı işgal eden kişilerin görüşme için öncelikleri olmaz" dedi.

Ankara ile görüşmelere karşı olmadığını söyleyen Esad, "Türkiye'ye düşman diye bakmıyoruz. Türk halkı bizim komşumuz. Bizim ortak tarihimiz var. Düşman olan Erdoğan ve onun politikalardır" dedi.

3'lü görüşmeyi doğruladı

Esad ayrıca, Rusya'nın arabuluculuğuyla Surye ve Türkiye'nin güvenlik sorunları ile ilgili görüştüklerini ilk kez doğrulayarak, "Bu üç taraflı görüşme, iki ya da üç kez  oldu. Ama bir sonuç vermedi" dedi.
Esad ayrıca uluslararası terörizmin herkes için tehdit yarattığına işaret ederek, Rusya'nın Suriye'ye asker yollamasını, "teröre karşı kendi halkını ve çıkarlarını koruma amaçlı" olarak niteledi. 

Suriye lideri, terörizmin politik sınırı olmadığını, arenasının tüm dünya olduğunu vurguladı.  Esad ayrıca Rus askeri varlığının, "Rusya halkının ve küresel istikrarın da çıkarına olan uluslararası hukuk normlarını gerçekleştirme ve Suriye'nin çıkarlarıo ve istikrarına hizmet etme amaçlı" olduğunu da söyledi.

Rusya eylül 2015'den beri Suriye'de asker bulunduruyor.

Esad 30 Ekim'de Suriye devlet TV'sine verdiği demeçte de konuyla ilgili şunları söylemişti:

- (Erdoğan ile görüşme konusunda) Ne hissedeceğimi soruyorsanız, ben kişisel olarak, Erdoğan'ın grubundan ya da onun ideolojisini temsil eden biriyle el sıkışmak zorunda kalırsam, böyle bir toplantıdan onur duymazdım. Ancak ulusların çıkarları söz konusu olduğunda, kişisel duygularımızı bir kenara bırakmalıyız. Eğer bir araya gelmek sonuç verecekse, ulusların çıkarları için her şeyin yapılması gerektiğini söyleyebilirim.

- Bu, devlet sorumluluğudur. Türkler için koşullar değişmediği sürece, bir görüşmenin sonuç vereceğini zannetmiyorum. Erdoğan ve destekçileri fırsatçı oldukları için, fırsatçı bir organizasyona ve fırsatçı bir ideolojiye bağlı oldukları için, sonuçları değişen koşullara göre oluşturacaklardır. Baskı altında olduklarında, iç ve dış koşullarına ya da Suriye'deki başarısızlıklarına bağlı olarak, sonuç geliştirebilirler.

- Türkiye ile askeri düzeyde görüşüyoruz. Keseb'de muhtemelen iki veya üç toplantı yapıldı ve Rusya'da bir veya daha fazla toplantı yapıldı. Sayıyı tam olarak hatırlamıyorum, zira son iki yılda meydana geldiler. Ancak gerçek bir sonuç olmadı. En azından Astana'da kararlaştırılan İdlib'in silahtan arındırılmış bölgesinden çekilme ile ilgili bir çözüme ulaşmayı bekliyorduk. Bu yaşanmadı.

- Bizim için İsrail ile onlar (Türkiye) arasındaki fark, (İsrail'in) devlet olarak varlığını tanımıyor oluşumuzdur. Biz İsrail halkının varlığını tanımıyoruz. Milattan birkaç yüzyıl önce var olan İsrail halkından başka bir İsrail halkı yoktur. Şimdi onlar, gelip toprak işgal eden ve insanlarını yerlerinden eden diasporadır. Türk halkı ise vardır ve bizim komşularımızdır. İyi-kötü bir tarihimiz var. Türkiye bir devlet olarak vardır ve bizim komşu ülkemizdir. Türkiye var olmaya devam edecektir ve Türkler de kardeşçe bir halk olarak kalmalıdır. Erdoğan başta Suriye halkına düşmanlık yaratmak için Türk halkını arkasına alabileceğini zannetti ancak eli boş döndü. Şunu tekrar vurguluyorum, bazı insanlar, siyasi güçler değil, Türk ordusu ve güvenlik kuruluşları Erdoğan'a karşılar. Bizi onlarla görüşmeye iten sebep de buydu.

- Rus ve İranlı dostlarımızla yaptığımız görüşmelerin de konusu buydu. "Evet, sizi savunuyoruz ancak en nihayetinde bu meselenin asıl sahipleri sizlersiniz" dediler. Bu doğru, topraklar bizim ve mesele de bizim, dolayısıyla herhangi bir sonuç ummasak da onlarla doğrudan görüşme düzenleme gibi bir görevimiz var. Belki sonuç elde edebileceğimiz günler de gelecektir, başta Türkiye'nin iç durumundakiler olmak üzere, dünyadaki ve Suriye'deki değişiklilerle birlikte.11.11.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi