Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da 'kasvetli günler' kapıda...

Moskova'da dün saatler 12.00'yi gösterirken termometre 10,6 dereceye kadar yükseldi ve bu, "tüm zamanların en sıcak 5 Kasım günü" olarak tarihe geçti. 97 yıl önce 1922'de 10,3 dereceyle kırılan rekor aşıldı. Meteroloji bugün 12 derece ile yeni rekor bekliyor. Hafta sonund kadar Moskova'da "uzatmaları oynayacak" bir "sonbahara veda günleri" bekleniyor, sonrası "gri-beyaz kış".... İşte dünkü "normal ötesi sıcak" günde, Moskova'nın "en güneşsiz, en depresif" dönemi kapıdayken, uzmanlardan "tüm güneşe aç bölgelerde yaşayanlar" için giysi renginden yiyecek seçimine kadar pek çok konuda kritik uyarılar geldi:

Ria ajansının görüştüğü uzmanlar, güneş ışığı yetersizliğinin fiziksel ve psikolojik sağlık açısından ciddi olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekerek nasihat verdiler.

Az güneş ışığı almanın, kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini, karamsarlığı ve huzursuzluğu tetiklediğini belirten psikolog İlya Şabnin, “Bu açığı gidermek için evde parlak sarı ışık bulundurmak ve parlak renkli kıyafetleri tercih etmek gerekiyor. Spor yapmak ve hoşsohbet kişilerle vakit geçirmek de olumsuz ruh halinin üstesinden gelmeye yardımcı oluyor” dedi.

Dahiliye uzmanı Yelena Tihomirova ise, az güneş ışığı almanın D vitamini yetersizliğine yol açacağını ve metabolizmayı yavaşlatabileceğini hatırlatarak, bunu telafi etmek için yağlı balık, morina karaciğeri, deniz yosunu gibi besinlerin tüketilmesini tavsiye etti. 

Uzmanlar, saat 23.00’ten önce uykuya dalmanın da fiziksel ve ruhsal sağlığı korumak için önemli olduğunun altını çizdi.
 
Fotoğraf: Aleksander Gronsky
 
6.11.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi