Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Kommersant: "Paylaşım anlaşması peşindeler, harekatı Rusya bitirebilir"

“Ankara, Şam ve Moskova’dan gelen sinyallere bakılırsa, Türk ve Suriye orduları arasında doğrudan çatışma yaşanması beklenmiyor. Taraflar, Rusya’nın aracılığında, Suriye’nin kuzeyinde kontrol alanlarını paylaşma konusunda anlaşmaya varmaya çalışıyor. Türkiye'nin askeri operasyonunu ancak arabulucu olarak Rusya bitirebilir.” 

Rus Kommersant gazetesi, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili son haber analizinde bu tespitlere yer verdi.

Türkiye operasyonu nedeniyle Şam ile Suriye Demokratik Güçleri’nin müttefik konumuna geldikleri belirtilen yazıda, Kürt güçleriyle Şam arasındaki anlaşmanın ardından Esad birliklerinin Suriye’nin kuzeyinde bazı yerleşim birimlerine girdiğine işaret edildi.

“Kürtlerle Şam arasındaki yeni anlaşma, Ankara için hoş olmayan bir süpriz oldu” denilen yazıda, “Rusya, çatışmanın tarflarının arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor. İleride varılabilecek bir anlaşmanın tek garantörü, bölgedeki reel durum göz önünde bulundurulduğuda, Rusya olabilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yazıda ayrıca, “ABD’nin desteğinden mahrum kalan Kürtler, baskıya uğramaktan çekinerek, bir kez daha Şam’a karşı gelme riskine girmezler” görüşüne yer verildi.

Bu arada Rusya'nın Suriye özel temsilcisi Aleksander Lavrentiyev, Türkiye'nin kalıcı bir şekilde askerlerini Suriye'de konuşlama hakkı olmadığını açıkladı.
Lavrentiyev, Moskova'nın Türkiye'nin yaptığı operasyonu onaylamadığını, üzerinde mutabık olunan anlaşmalara göre de, ordusunu en fazla 10 kilometre içeriye sokabileceğini kaydetti.

Türk ordusu ve Suriye Milli Ordusu unsurları, yaklaşık 30 kilometre derinlikteki Menbic'in hemen kuzeyinde konuşlanmayı sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan seyahati öncesi yaptığı açıklamada, "Münbiç konusunda uygulama aşamasındayız" demişti.

 Rus yetkililer, Rus askeri polisinin Menbic'in kuzeybatısında, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türk silahlı kuvvetleri arasındaki temas hattında devriye görevi sürdürüldüğünü açıklamıştı.

Rusya'nın, Türkiye ve Suriye ordusunun Menbiç'teki temas noktalarında devriye görevi uyguladığını açıklaması sonras ABD'den de askerlerin bölgeden çekildiği doğrulaması geldi.

BBC'nin aktardığına göre ABD'nin önderliğinde kurulan koalisyonun sözcüsü, "Koalisyon güçleri Suriye'nin kuzeydoğusundan çekiliyor. Menbic'ten çıktık" dedi.

Rus Savunma Bakanlığı Menbic'e ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye hükümet güçlerinin Menbic şehrinin ve yakın yerleşimlerinin tamamında kontrolü sağladığını" kaydetti.

Açıklamada, "Rus askeri polisi, Menbic'in kuzeybatısında, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türk silahlı kuvvetleri arasındaki temas hattında devriye görevini sürdürüyor." denildi.

Newsweek’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, ABD ordusunun Pazartesi günü Menbic’den acil çekilme başlattığını; böylece Rus ordusunun bölgede konuşlanmasına yardım edildiğini söyledi.

Emrin Pazartesi günü geldiğini ve 24 saat içinde çekilmenin tamamlanması için çalıştıklarını belirten yetkili, “Uzun süredir bölgede olduğumuz için, Rus güçlere, daha önce güvenli olmayan bölgelere hızlıca giriş yapmaları konusunda yardımcı olduk. Bu, aslında bir ‘devir-teslim’. Ayrılırken olabildiğince hızlı olmak için taşınacak her şeyimizi alıp, taşınamayan hassas malzemeleri yok ettik.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Operasyonu’nun, Ağustos 2016’dan bu yana temelini YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde olan Menbic’e de genişleyeceğini söylemişti.

Salı günü Bakü’de konuşan Erdoğan, “Menbic’den Irak sınırına kadar” operasyonun süreceğini bir kez daha tekrarladı.

ABD ve Rusya’nın birlikte attığı bu adım sonrası, Rusya destekli Suriye rejim ordusu Menbic’e girdi.

Bu gelişmenin ardından Ankara’dan, Menbic’deki YPG’lilerin havan topu saldırısı sonucu bir askerin hayatını kaybettiği açıklaması geldi. Türkiye destekli Suriyeli muhalifler de bölgeye giren birliklerin yine YPG’ye bağlı Kürt savaşçılar olduğunu, rejim ordusunun şehrin sadece bir kısmında olduğunu savunuyor.
 
15.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi