Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rus Sayıştayı'ndan hükümete ayar: "Bütçe büyüme hedefleri gerçekçi değil"

Rusya’da eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin başına geçtikten sonra etkin konumunu daha da güçlendiren Sayıştay kurumu, 2020-2022 kamu bütçe tasarısında belirlenen makroekonomik hedeflerle ilgili hükümete açık eleştiride bulundu. Yapılan açıklamada, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın ortaya koyduğu ekonomik büyüme hedefinin “gerçekçi olmadığı” eleştirisi yapıldı.

Vedomosti gazetesinin aktardığı Sayıştay açıklamasında, Rusya’da önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümede ve yatırımlarda ciddi bir büyüme beklenmediği, ülkede yoksulluk oranının da bakanlığın tahmin ettiği tempoda azalacağının tahmin edilmediği belirtildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2024 yılına gelindiğinde dünya ekonominin büyüme temposunun yüzde 2,7’ye kadar gerileyeceğini, Rusya ekonomisinde ise büyüme oranının 2021’de yüzde 3,1’e yükseleceğini ve dört yıl boyunca bu temponun korunacağını tahmin ediyor.

Sayıştay ise 2021-2024 yılları arasında ekonomik büyüme oranının yüzde 1,5-2 oranında seyredebileceği yönündeki riske işaret ediyor. Sayıştay ayrıca, kamu bütçesinin 2020’de 145,5 milyar ruble, 2021 ve 2022’de sırasıyla 217 milyar ve 351 milyar ruble açık verebileceğini tahmin ediyor. 

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, ulusal projelerin, yapısal reformların ve yatırımlardaki artışın ekonomik büyümeyi hızlandıracağını öngörüyor. Bakanlık, yapısal reformların ekonomik büyümeye yüzde 1,5 oranında katkı sağlamasını bekliyor. 

15.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi