Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Doğum izni rekoru Rus kadınlarda

Dünyada en uzun hamilelik ve doğum izni uygulamasının Rusya'da olduğuna dikkat çekildi. RIA ajansına konuşan Plehanov Ekonomi Üniversitesi'nden Yelena Yegorova, Rus kadınların Norveçli ve İsveçli hemcinslerinden bile daha uzun süre izin alabildiğini söyledi.

Rosstat verilerine göre, Rusya'da doğum izni 29 aya kadar çıkıyor. Yasalar ise çocukları 3 yaşına gelene dek kadınların doğum izni alabilmesine ve sonrasında da işlerine dönebilmelerine imkan tanıyor. Bu süre boyunca işverenler kadınların sigortalarını da yatırmak zorunda.

Yegorova, Norveç'te kadınların 14 ay süreliğine doğum iznine çıkabildiklerini, ancak bu süre boyunca maaşlarını eksiksiz aldıklarını belirtiyor. Rusya'da ise işverenler sadece ilk 20-28 hafta maaşları tam yatırmak mecburiyetinde.

Kimi gelişmiş ekonomilerde ise doğum izni süreleri oldukça kısa. Örneğin ABD'li anneler sadece 12 hafta izne çıkabiliyor, üstelik bu süre boyunca herhangi bir ücret almadan. Hamilelik ve doğum izni süresi Almanya'da 58, Kanada ve Danimarka'da 52, İngiltere'de 39, İsrail'de 26 ve Hollanda'da 16 hafta.

18.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi