Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Aylık gelirin 3 bin liraya denk geldiği Rusya'da tasarruf edilebilir mi?

"Rusya'da herhangi bir tasarrufa sahip olmayanlar, para biriktirmeye başlamak için fert başına en az 35 bin ruble aylık gelire ihtiyaç duyuyor." Devlet sigorta şirketi Rosgostrah Jizn ile Otkrıtiye bankasının siparişi üzerine yapılan anketten bu sunuç çıktı. 
,
Resmi verilere göre, Rusya'da kişi başı aylık gelir şu anda 33 bin ruble seviyesinde (yaklaşık 3 bin TL). Halkın yüzde 59'unun bugün herhangi bir birikimi bulunmuyor.
 
Para biriktirebildiğini söyleyenlerin yüzde 32,4'ü ise tasarruf alışkanlığını "düzensiz ve çok küçük miktarlarda" sözleriyle niteliyor. Bu kategorideki katılımcıların yüzde 58'i ise maaşından düzenli olarak bir kenara para koyabildiğini belirtti. Yüzde 9,6'lık bir kesim de ancak aldığı primleri kumbaraya atabiliyor.

"Ne için para biriktiriyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 24'ü "kara günler için" cevabını verirken, yüzde 16,2'lik bir kesim "seyahat, beyaz eşya ya da elektronik alışverişi için" para biriktirdiğini söylüyor. Daire almak için bir kenara para koyanların oranı da yine yüzde 16,2.

"Çocukların eğitimi" yüzde 12,1, "araba satın almak" yüzde 7,8, "emeklilik günleri" yüzde 6,5 ve "kendi işimi kurmak için" yüzde 4,2'lik paylarla öne çıkan cevaplar arasında.

Para biriktirmeyi başarabilenlerin yüzde 39,5'i, aylık gelirinin yüzde 5 ile 10'u arasında bir miktarı kenara koyabilirken, yüzde 28,3'lük bir kesim için bu oran yüzde 5'in de altında.
 
Katılımcıların yüzde 35'i 2 ile 5 maaş arası bir tutarı biriktirmeyi başardığını söyledi. Ancak "bir maaş, hatta daha az" miktarda parayı kenara koyabilenlerin oranı ise yüzde 25,9. "6 maaşın üzerinde" para biriktirenler de yüzde 18,6 oranında.

17.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi