Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da 'robot' korkusu: "20 milyon kişinin işini kaybetme riski var..."

Rusya'da yapay zekanın ilerleyen dönemde birçok çalışanı "gereksiz" hale getirebileceği yönündeki endişeler bilimsel raporlaerla gündemde. "Ülkede mevcut çalışanların yüzde 45,5'inin becerileri 2030 yılına geldiğinde ekonomik değerini kaybedecek." Kremlin'e bağlı Rusya Halk Ekonomisi ve Kamu Hizmeti Akademisi'nin (RANHiGS) raporunda bu öngörüde bulunuldu. 

Bir başka deyişle, robot ve bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin, önümüzdeki 10 yılda 20 milyon kişiyi işsiz bırakabilileceği tahmin ediliyor. 

İzvestiya gazetesinin RANHiGS'in araştırmasına dayandırdığı habere göre, işini kaybetmek istemeyenler yeniden eğitim almak zorunda kalacak. Teknolojik gelişmelerle birlikte işini kaybetmesi muhtemel grupların başında otel ve restoran çalışanları geliyor. Zira bu sektörde otomasyonun yüzde 73'ü bulacağı tahmin ediliyor.

İmalat sanayi, tarım ve ormancılık, perakende ticaret ve madencilik de yüzde 50'nin üstünde otomasyon oranlarıyla çok sayıda insanın işsiz kalacağı sektörler arasında.

Uzmanlar, insanların bir anda işini kaybetmeyeceğini, sürecin zamana yayılmasını beklediklerini, bu esnada kimi çalışanların yeni formasyonlar edinerek çalışmaya devam edebileceğini belirtiyor. Uzmanlara göre, gelişmeler ışığında robot çalıştıran işletmelere ilave vergi konması, ya da haftalık çalışma günü sayısının 4'e indirilmesi gündeme gelebilir. 

Ancak Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, robot kullanılan işletmelerden fazla vergi alınmasının gelişime engel olacağı ve Rusya'nın rekabet gücünü düşüreceği gerekçesiyle bu öneriye karşı çıkıyor.

11.9.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi