Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin’den 'yeni dünya' mesajı

Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uluslararası gündeme damgasını vuran yeni açıklamalarına sahne oldu. Fransız lider Macron’un sözünü hatırlatarak, “Batı’nın liderlik rolünün sonuna gelindiğini” vurgulayan Putin, Çin ve Hindistan’ın içinde olmadığı hiçbir uluslararası ekonomik grubun manası olmadığını savundu ve “mevcut G7’den daha geniş bir gruba ihtiyaç olduğunu” bildirdi. Putin’ın ayrıca Türkiye’nin rolüne de vurgu yapması, pek çok siyasi analist tarafından “yeni bir G7 benzeri oluşum hazırlığı” sinyali olarak yorumlandı.  

Moskova’da son açıklamaları değerlendiren Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Sergey Jeleznyak, “Rus lider net olarak, küresel değişimde G7 üyelerine durumlarını yeniden gözden geçirmeleri ve G7’nin genişleme perspektifi için net mesaj yolladı” dedi.  Jeleznyak bu mesajı, “Bütün Batılı partnerler dünyada yalnız olmadıklarını, kendi şartlarını diğer ülkelere dayatma haklar olmadığını ve bunu da yasadışı yaptırımlar ve adil olmayan rekabet uygulamaları ile yapamayacaklarını anlamalılar” diye tarif etti.

Yapılan bazı yorumlarda, Putin’in bu açıklamalarının ardından “alternatif bir G7 oluşumu” konusunun daha fazla gündeme taşınabileceği vurgulanıyor. Bunun da, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün dışında, BRIC’i genişletecek yeni bir “küresel ekonomik işbirliği grubu” kurulması fikrinin önünü açması bekleniyor. Bu grupta Rusya, Çin, Hindistan, Türkiye, Güney Afrika ve hatta son dönemdeki siyasi değişimle Brezilya’nın da yer alabileceği yorumu yapılıyor. Böylece Batı’nın G7 ve G20 oluşumlarının karşısında, “alternatif küresele gruplar” fikri tartışılıyor.

Putin, Rusya'nın G7 grubu toplantısına ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ve Türkiye, Hindistan ve Çin'in de içinde bulunacağı daha geniş bir gruptan da memnuniyet duyacağını söyledi.

 

Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu'nda konuşan Putin, gelecek yıl ABD’de yapılacak G7 zirvesine Trump tarafından davet edilirse gidip gitmeyeceği soruldu. Putin, 2014’te zirve Rusya’da yapılacakken son anda Kırım’ın ilhakı yüzünden iptaline atıf yaparak, önce kendisinin G7 liderlerini Rusya’da ağırlamaktan mutlu olacağını söyledi. 

Putin ayrıca Çin veya Hindistan'ın parçası olmadığı etkin bir uluslararası örgüt düşünemediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da bu konuyu görüştüğünü söyleyen Putin, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerdeki ve bölgedeki rolünü göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'nin bu tip organizasyonların içinde olmasının uygun olacağını dile getirdi.

Putin, Rusya'nın G7'ye katılımı ve G8'in yeniden oluşturulması konusunda değerlendirmelerde bulunduğu sırada Türkiye'nin bu formatta yer almasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Putin, "Yakın zamanda görüştüğüm Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, neden Türkiye'nin de G7'de yer alması konusunu gündeme getirmediğimi sordu. S-400 alımından sonra Türkiye'nin hava sahasını güvenli bir şekilde koruma altına aldığı düşünüldüğünde, uluslararası meseleler ve bölgedeki rolü dikkate alındığında, Türkiye'nin çalışmalarına böyle bir formatta ihtiyaç duyulacak ve bu yerinde olacak" dedi. 

Putin, Türkiye'nin yanı sıra Çin ve Hindistan'ın da bu formatta yer alması gerektiğini ve bu ülkeler olmadan etkili bir uluslararası organizasyondan söz edilemeyeceğini belirtti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’nin G7 gibi uluslararası bir oluşumda yer alması gerektiği açıklamasını değerlendiren Rus uzmanlar, Putin’in, Türkiye’yle işbirliğine büyük önem verdiğini belirttiler.

Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Yakındoğu ve Ortadoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin, Sputnik’e açıklamasında, Rusya’nın Türkiye’yle çok yönlü ve uzun vadeli işbirliğine ilgi duyduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“Üstelik bu işbirliği, başta Ortadoğu bölgesi ve öncelikle Suriye’de olmak üzere büyük uluslararası politikalar açısından da ilgi çekiyor. Karşılıklı olarak yarar sağlayan ticari ve ekonomik işbirliğini de ilgi çekiyor. Bu yüzden Rusya lideri Türkiye’yle işbirliği için yeni imkanlar ve dünya çapında ağırlığını ve otoritesini yükseltecek yeni belli platformlar bulmaya çalışıyor. Bunun tamamen adil ve her iki ülkenin çıkarına olduğunu düşünüyorum”.

Türkiye’nin bölgede giderek yükselen rolüne dikkat çeken ve çıkarlarının dikkate alınması gerektiğine işaret eden Fitin, “Vladimir Putin, Türkiye’nin, çok dikkatli yaklaşılması ve dikkate alınması gereken çıkarları olan büyük bölgesel güç olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin bölgedeki rolü gelecekte çok daha fazla büyüyecek” ifadelerini kullandı.
 
Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi’nden Boris Dolgov’a göre Putin’in açıklaması, “Rus yönetiminin, Türkiye’nin uluslararası topluluktaki rolüne, özellikle de Ortadoğu’daki faaliyetine ve Suriye’deki çatışmanın çözümüne yaptığı katkıya gerçekten de yüksek değer verdiğini gösteriyor”.

Putin’in bu açıklamasının, Türkiye’nin jeopolitikadaki rolünü artırma amacını taşıdığını kaydeden Dolgov, “Türkiye’nin G7’ye katılmasının ne kadar gerçekçi olduğunu söylemek şimdilik zor. Bu bir zaman meselesi. G7 üyeleri bunu nasıl algılar? Ama Putin’in bu sözleri, mevcut tüm anlaşmazlıklara rağmen Rusya ve Türkiye arasındaki ortaklık ilişkilerini doğruluyor. Görüş ayrılıkları var ama buna rağmen, jeopolitikanın böyle radikal konularında, Rusya ve Türkiye işbirliği yapabiliyor, Vladimir Putin’in bu teklifi de bunu kanıtlıyor. Putin’in bu teklifi, Türkiye’nin jeopolitikadaki, uluslararası sorunların çözümündeki rolünü artırmaya yönelik. Bu, Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğini ve ortaklık bağlarını doğrulayan bir an” yorumunda bulundu.

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi