Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da yerli kavun ve karpuz alarmı

Rusya'da üretilen karpuz ve kavunların yüksek oranda alkali metal ve kimsayal madde kalıntısı içerdiği açıklandı. RIA ajansının Hijyen ve Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi'nden uzmanların açıklamalarına dayandırdığı habere göre, bu karpuz ve kavunların tüketilmesi böbrek hastaları açısından son derece sakıncalı.

Uzmanlar Rostov Vilayeti'nde üretilen Gulyabi cinsi kavunların yanı sıra, Kırım'da üretilen karpuzları ve Belgorod'da üretilen Meva cinsi salatalıkları inceledi. Krasnodar Krayı'nda üretilen Pleven cinsi üzüm, Geneva Early cinsi elma ve şeftaliler de incelemeye konu oldu.

Araştırma sonucunda demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor içeriği bakımından sadece şeftaliler kabul edilen normlar dahilinde çıktı. Karpuz ve kavunlarda potasyum içeriğinin kabul edilen sınırların çok üstünde olduğu tespit edildi. Ürünlerde ayrıca kimyasal madde kalıntılarına rastlandı.

Uzmanlar tarım ürünlerinde gözlenen yüksek miktarda potasyumun bazı durumlarda iklimsel nedenler sonucu olabileceğini, ancak Rus malı ürünlerdeki problemin böcek ilaçları ve gübrelerin aşırı kullanımına bağlı olduğunu belirtiyor.

Ajansa konuşan beslenme ve biyoteknoloji uzmanı Alla Pogojeva, özellikle kronik böbrek yetmezliği çeken kişilerin fazla potasyum içeren ürünlerden uzak durması gerektiği yönünde uyarıda bulunuyor. Öte yandan, Pogojeva'ya göre, potasyum zengini meyve ve sebzeler kalp ve damar hastalıklarından mustarip kişiler açısından ise faydalı olabilir.

6.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi