Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan 'milli tasarruf' hamlesi

Başkan Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağırlarken dondurma ısmarlayıp, 210 rublelik hesaba karşılık 5 bin rublelik banknot bırakıp üstünü almadan gitmesi "cömertlik örneği" olarak yankı bulsa da, Kremlin iş "devletin parasına" gelince kemer sıkmaya, hem de bunu "eleştirilecek kadar katı" yapnaya devam ediyor. Bunun son örneği, hafta başında yayımlanan resmi istatistikler:

Rusya'da Merkez Bankası'nın altın ve döviz rezervleri 527 milyar doları aşarken, diğer yandan federal hükümetin kasasındaki bütçe kaynaklı nakit ve altın rezervleri de ayrıca artırmaya devam ediyor.

Rosstat verilerine göre, Rusya'nın devlet hesaplarındaki nakit döviz ve ruble miktarı geçen sene 10 kat artarak 3,87 trilyon rubleye (56 milyar dolar) yükseldi.

Kamu sektörünün 2017'de 380 milyar tasarrufta bulunduğu, 2018'de ise tasarrufların tüm bankacılık sisteminin gelirlerine (3,9 trilyon ruble) yaklaştığı bilgileri yer aldı.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, devletin elindeki "para yastığının" bu denli büyümesinin sıkı bütçe politikasının sonucu olduğunu yazıyor. Söz konusu paranın yüzde 40'lık bölümü petrol ve doğal gaz satışından elde edildi.

Ekonomi Bakanlığı, petrol ve doğal gazdan sağlanan bütçe fazlası parayı genellikle döviz alımında kullanıyor. Ancak bu yıl bu kaynaklar doğrudan Ulusal Varlık Fonu'na aktarıldı. 

2019'un ilk 7 ayında döviz alımında kullanılan petrol kaynaklı gelirlerin büyüklüğü 1,9 trilyon ruble olarak açıklandı.

Diğer yandan ekonomistler ikiye bölünerek Kremlin'in "aşırı eli sıkı" politikalarını tartışmaya devam ediyor. Bir yandan Putin gibi "Batı yaptırımları sürüyor, kara günler için para biriktirmeye devam edelim, harcamaları kısalım" diyenler, diğer yanda da "Rusya'nın yıllık büyümesi yüzde 3'ü bulmalı, bunun için devlet para harcayıp ekonomiyi canladırmalı, düşük enfşasyon fetişizmiye ekonomi boğulmamalı" diyenler var. 

4.9.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi