Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'den ABD'ye füze uyarısı, AB'den iki ülkeye "Silahlanmayın" çağrısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ABD'nin son füze testine karşı önlem alacağını açıkladı Putin, Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasaklı orta ölçekli seyir füzesi denemesini değerlendirdi.

Burada bir konuşma yapan Putin,"Oluşan koşulları göz önünde bulundurarak Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara, ABD'nin oluşturduğu tehdit seviyesini analiz etmesi ve kapsamlı önlemler için hazır olması talimatını veriyorum." dedi.

ABD'nin Romanya ve Polonya'da МK-41 füze fırlatma sistemlerini önceden konuşlandırdığını hatırlatan Putin, "Anlaşmanın ihlal edildiği ortadadır, buna itiraz etmeleri mümkün değil. Kendileri bunu açıkladı. ABD, önceden belirttiğimiz kaygılarımızı doğruladı." ifadelerini kullandı.

"Temel çıkarlarımızı etkiliyor"

Putin, ABD'nin, INF Anlaşması kapsamında yasaklanmış füzeleri dünyanın çeşitli bölgelerine yerleştirmeyi planladığını ileri sürerek, "Amerikalı yetkililer, yeni sistemlerinin Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırılacağını belirtiyor. Bu temel çıkarlarımızı etkiliyor çünkü söz konusu bölgeler Rusya sınırlarına yakın." diye konuştu.

Rusya'nın ekonomisini zora sokacak silah yarışına girmek istemediğine dikkati çeken Putin, ancak ülkenin güvenliğini sağlamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Putin, şunları kaydetti: "Oluşan koşulları göz önünde bulundurarak Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara, ABD'nin oluşturduğu tehdit seviyesini analiz etmesi ve kapsamlı önlemler için hazır olması talimatını veriyorum."

Bu arada AB, Rusya ve ABD'ye silah kontrolü konusunda aktif diyalog kurma ve yeni bir silahlanma yarışından kaçınma çağrısı yaptı.

Putin'in açıklamasını Sputnik'e değerlendiren bir üst düzey AB yetkilisi, Brüksel'in, Avrupa ve dünyada güvenlik ve istikrara ciddi katkı sunan INF'nin taşıdığı önem konusundaki görüşünü birçok kez dile getirdiğini anımsattı.

Yetkili, "Rusya ve ABD'yi stratejik ve stratejik olmayan, konuşandırılmış ve konuşlandırılmamış nükleer silahlar da dahil olmak üzere cephaneliklerini azaltmaya çağırıyoruz. Yeni START Anlaşması'nın (Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması) ve diğer silah kontrol mekanizmalarının geleceği hakkında en kısa sürede aktif diyalog kurulmasından memnuniyet duyacağız" dedi.

INF'yle elde edilen kazanımların korunmasını istediklerini de kaydeden yetkili, Rusya ve ABD'yi yeni bir silahlanma yarışından çekilmeye davet etti.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), Rusya ile ABD'nin nükleer silahlarını sınırlandırmalarını içeren iki önemli anlaşmadan birisiydi. INF'nin yenilenmeyip resmen yürürlükten kalkması sonrası geçerliliğini koruyan tek anlaşma START-3.

Ancak her iki tarafın da konuşlu durumdaki nükleer savaş başlıklarının sayısını Soğuk Savaş dönemindekinin aşağısında tutmalarını öngören START-3 anlaşmasının geçerlilik süresi de 2021’de dolacak.
 
Rusya ve Çin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilen ABD'yi silah yarışı içine girmekle suçlayarak, bu ülkenin orta menzilli füze denemesini dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşımıştı.

BMGK, Rusya ve Çin'in talebi üzerine ABD'nin yasaklı füze testini görüşmek üzere dün bir toplantı düzenlemişti.

Bu toplantı, Rus ve Çin üyelerinin ABD’yi suçlamasına, bu ülke temsilcisinin ise bu eleştirileri yanıtlayarak, Moskova’yı suçlamasına sahne olmuştu.

ABD, Rusya'nın INF'yi ihlal ettiğini öne sürerek anlaşmadan tek taraflı çekildiğini duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı da bu ay başında Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın resmen sona erdiğini açıklamıştı.

Bunun üzerine ABD, 19 Ağustos'ta tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta menzilli seyir füzesini denediklerini açıkladı.

Denenen seyir füzesinin, ABD'nin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987'de imzaladığı ve yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasak olduğu ortaya çıktı.

INF Anlaşması, ABD ile Rusya'nın menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan karada konuşlu nükleer ve konvansiyonel füzeleri geliştirmesini yasaklıyordu. (Euronews, Sputnik)

24.8.2019


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi