Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da telefon üzerinden dolandırıcılık zirve yaptı: Ne yapmalı?

Dünyaca ünlü virüs koruma programı yazılımcısı Kaspersky, Rusya'da telefon dolandırıcılığının ne kadar yaygın olduğunu araştırdı. Şirketin siparişi üzerine OMI tarafından gerçekleştirilen ankete göre, her 3 Rusyalıdan biri, telefon dolandırıcılığıyla en az bir kere karşılaşmış. Güvenlik kuvvetlerine dolandırıcılık ihbarında bulunanların oranı ise yüzde 4.

Katılımcıların yüzde 9'luk bir bölümü telefon dolandırıcılarnına ciddi miktarda para kaptırdığını söylerken, yüzde 33'ü, kendisinin ya da bir yakınının dolandırıcılarla karşılaştığını belirtti. 

Rusya'da dolandırıcılar kimi zaman bankalar tarafından kullanılmış eski numaralardan aramalar yaparak müşterilerin şifresini ele geçirmeye çalışıyor.

Kaspersky verilerine göre, telefonunu şüpheli aramalara karşı hiçbir şekilde korumayanların oranı yüzde 21. Ankete katılanların yüzde 51'i şüpheli bir arama gördüğünde telefonu açmadığını söylüyor. Bu tür aramalara karşı özel bir yazılım kullananların oranı ise yüzde 17. Telefonun içinde bulunan "kara liste" özelliği ile kendini korumaya çalışanların oranı yüzde 37.

Konuyu haberleştiren RBC gazetesi, 2018 yılında telefon dolandırıcılığına kurban olan Rusyalıların toplam 1,4 milyar ruble (21 milyon dolar) kayba uğradığını yazıyor.

24.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi