Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

FIFA 19, World of Tanks, Minecraft... Rusya'da müfredata 'siber spor' dersleri

Velilerin şikayet konusu elektronik oyunlar Rusya'da ilköğretim okullarının müfredatına "siber spor" dersi olarak girebilir. İnternet Gelişim Enstitüsü (İRİ) tarafından devlete sunulan öneride, siber spor derslerinin 14 yaş üstü sınıflarda zorunlu olarak okutulması tavsiye ediliyor. İRİ, önerinin kabul görmesi durumunda 2020'de pilot bir çalışma başlatmak niyetinde.

Teklif sahipleri, siber spor derslerinde Dota 2, hearthstone, Dota Underlords, FIFA 19, World of Tanks, Minecraft ve Codingame gibi popüler oyunların konu olarak işlenmesini istiyor. İRİ yetkilileri, bu oyunların çocukların soyut ve stratejik düşünme, mantık, hızlı reaksiyon ve yaratıcılık gibi alanlardaki gelişimlerine büyük katkı sağlayacağı kanısında.

İRİ, siber sporların İsveç ve Norveç'te bazı okulların programında yer aldığına dikkat çekiyor. ABD'de ise 2018 yılında bu yana kimi okullar siber spor turnuvaları düzenliyor.

Rusya'da da Ryazan Devlet Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'nde "Bilgisayar sporları teorisi ve metodolojisi" adından bir ders okutuluyor. Ülkenin prestijli eğitim kurumlarından Yüksek Ekonomi Okulu'nda ise "Siber spor yönetimi" başlılı bir eğitim programı geliştirilmişti.

Rossiyskaya Gazeta'nın görüşüne başvurduğu eğitimciler, siber spor meselesinin "oldukça tartışmalı" olduğu düşüncesinde. Uzmanlar siber sporların çocukların göz, oturuş ve benzeri fiziksel gelişimlerini olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediyor. 

Dünya çapında e-spor ya da siber spor olarak bilinen bilgisayar oyunları turnuvalarında, yarışmacılar milyon dolarlara varan ödüller kazanmak için ter döküyor.

24.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi