Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Yunanistan'da 10 can alan sinek virüsü Rusya'ya da geldi: 7 vaka

Son dönemde Yunanistan başta olmak üzere bazı ülkelerde can alan Batı Nil virüsünün Rusya'da da görüldüğü bildirildi. Epidemiyoloji (salgın hastalıklar bilimi) uzmanları, Karadeniz kıyıları ve Kırım üzerinden ülkenin iç kesimlerine yayılabilecek tropik hastalıklar konusunda halkı ve yetkilileri uyarıyor.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Kuban şehrinde 7 kişide sinek ısırığıyla bulaşan Batı Nil virüsüne rastlandı. Uzmanlar, tüm bölgenin etkilenmesi için sineklerin tek bir turisti bile ısırmasının yeteceği düşüncesinde.

Uzmanlara göre, Rusya'nın Karadeniz kıyılarında tropik hastalık taşıyabilen iki sivrisinek türü var. Küresel ısınma ile birlikte Rusya'ya kadar ulaştığı tahmin edilen bu sinekler Batı Nil virüsünün yanı sıra Denge, Chikungunya, Zica ve hatta sarı humma gibi hastalıkları da insanlara bulaştırabiliyor.

Bu arada dün akşam geçen son haberlere göre,  Yunanistan'da 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülkede bu yıl Batı Nil virüsünden ölenlerin sayısı 10'a yükseldi. 96 kişinin de virüsten etkilendiği açıklandı.

TRT'nin haberine göre İskeçe, Kavala ve Selanik'in dahil olduğu birçok şehirde yeni vakalar ortaya çıktı. Son bir haftada 2 kişi hayatını kaybetti. Bu yıl ölenlerin sayısı 10'a çıkarken virüsten etkilenenlerin sayısı ise 96.. 

Virüs nedeniyle geçen yıl Yunanistan'da 316 vakadan 50'si hayatını kaybetmişti. Uzmanlar halkın paniğe sürüklenmemesi, ancak tedbirli olması konusunda uyarıyor. 

Batı Nil virüsü sivrisineklerden insanlara bulaşıyor. Sivrisinek sokmasının ardından ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas ve vücut ağrısı gibi şikayetlere yol açıyor.  

24.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi