Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan ile Putin tele zirve için anlaştı: Liderlerin gündemi İdlib krizi

İdlib'de durum kritik bir aşamaya gelirken, Türkiye ve Rusya devlet başkanlarının bir telefon görüşmesi ile son gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'deki kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Kalın, yarın ya da Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyledi. Kremlin de, "İhtimal dışı değil" diyerek görüşmenin gündemde olduğunu duyurdu. 


Kalın, İdlib konusunda değerlendirmeler oldu. 9. gözlem noktamıza yapılan saldırı, ve hayatını kaybedenler ve yaralananlar konusundaki düşüncemizi Rus tarafına ilettik. İdlib'de 12 gözlem noktamızın bulunduğu yerlerde güvenliğin tamamen sağlanması konusunda mutabık kalınmıştı, bunun devam etmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Putin'le görüşecek dedi.

Resmi ziyaret için Finlandiya'da bulunan Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov da olası bir görüşme için "İhtimal dışı değil" dedi, ancak bugün olmayacağını söyledi.

Bu arada Kalın yaptığı açıklamada İdlib'deki duruma değinirken şunları söyledi:

"9. Gözlem noktasının kapatılması ya da bir başka noktaya kaydırılması gibi bir şey söz konusu değil. İdlib'te mutabık kalınan bütün gözlem noktaları faaliyetlerine devam edecek tam tersine tahkimatlarımız devam ediyor. Orada önceliğimiz askerlerimizin bulundukları yerde kalmaları ve güvenliği sağlamalarıdır. Rejime ve ona destek veren Rusya Federasyonu'na bu ihlalleri sonlandırmaları yönünde çağrımızı tekrarlamak istiyorum."

21.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi