Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'ya en çok hangi ülkeler borçlu?

Rusya'nın hangi ülkeye, ne kadar kredi verdiği devlet sırrı kapsamında. Ancak, RBC gazetesi, açık kaynaklardan derlediği bilgilerle Rusya'ya borcu olan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) harici 17 ülke belirledi. Moskova'ya en çok borcu olan ülkeler Belarus, Ukrayna ve Venezuela.

1 Haziran 2019 itibarıyla Belarus'un Rusya'ya borcu 7,55 milyar dolar. RBC bu bilgiyi Belarus Ekonomi Bakanlığı yetkililerine dayandırıyor. Belarus bir süre önce Rusya'dan bu borcun yeniden yapılandırılmasını istemiş, ancak Moskova bunu reddetmişti.

Ukrayna'nın Rusya'ya borcu ise 3,7 milyar dolar civarında. Bu borcun önemli bir bölümü, Rusya'nın Ukrayna'dan 2013'te satın aldığı devlet tahvillerinden ileri geliyor. Ukrayna'nın yeni iktidarı 2015 yılında bu kağıtlar için default ilan edip ana parayı ödemeyeceğini ilan edince, Rusya, Ukrayna'yı dünya çapında tahvil hukukunu idare eden İngiliz mahkemelerine şikayet etmişti. Dava hala devam ediyor.

Belarus ve Ukrayna dahil olmak üzere, BDT ülkelerinin Rusya'ya toplam borcu 15,8 milyar dolar. Rusya'ya borcu olan diğer ülkeler ve borç miktarları şu şekilde:

Venezuela - 3,5 milyar dolar, Küba - 3,2 milyar dolar, Bangladeş - 2 milyar dolar, Güney Kıbrıs - 1,8 milyar dolar, Hindistan - 1,1 milyar dolar, Yemen - 1 milyar dolar, Irak - 700 milyon dolar, Sırbistan - 700 milyon dolar, Vietnam - 600 milyon dolar, Endonezya - 300 milyon dolar, Pakistan - 90 milyon dolar ve Macaristan - 30 milyon dolar.

Bu ülkeler, genellikle silah, ya da atom enerjisi alabilmek için Rusya'ya borçlanıyor. Rusya'nın bu ülkelerden toplam alacağı 40 milyar dolara yakın.

20.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi