Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan Schengen vize sistemi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkeyi ziyaret eden turist sayısını arttırmak için yabancı ülke vatandaşlarına vize kolaylığı sağlanmasını önerdi. Bakanlık tarafından hazırlanan yeni bir yasa tasarısı, vize alabilmek için tur operatörlerinden davetiye alınması şartını kaldırıyor. Tasarıya göre, ayrıca turist vizesiyle ülkede kalınabilecek süre 6 aya çıkarılıyor. Söz konusu süre, şu anda sadece 1 ay.

Rus basını bakanlığın hazırladığı tasarının 2020 Nisan ayından önce kabul edilecebileceğini yazdı. Turizmciler ise vize rejimindeki her türlü yumuşamayı memnuniyetle karşılayacaklarını bildiriyor.

Ulusal ve Uluslararası Turistik Enformasyon Örgütü Sonato'dan Aleksandr Gorohov, vize rejiminin yumuşaması durumunda ülkeye gelecek turist sayısının artacağı düşüncesinde. Gorohov, yabancı turistlerin en çok tercih ettiği tatil planının bir haftalığına Rusya'ya gelmek ve yedi günlük seyahati Moskova ile St. Petersburg arasında bölüştürmek olduğunu söylüyor. Vize süresinin uzaması durumunda, Rusya'nın diğer bölgelerine de turistlerin ilgisinin artması bekleniyor. 

Dahası, Gorohov'a göre, sağlık turizmi kapsamında gelenler en az birkaç ay ülkede kalmak istiyor. Rusya'da ise buna imkan veren bir vize türü yok.

Moscow Free Tour'dan Ayrat Bagautdinov ise, altı aylık vize fikrinin turizm açısından iyi bir düşünce olduğunu, ancak bu vizenin muhakkak "mnogokratnaya", yani birden fazla giriş-çıkışa izin veren türde olması gerektiğini belirtiyor.

Resmi verilere göre, 2018 yılında Rusya'yı 24,5 milyon yabancı turist ziyaret etti. 

17.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi