Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

VIDEO// Ilımlı mesaj veren Trump: "S-400 konusu çok karmaşık..."

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan geçen hafta S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başlamasına ilişkin ilk kez konuştu. Konuşmasında yaptırım konusuna değinmeyen Trump, Türkiye ile ilişkilerin S-400'lere rağmen iyi olduğunu söyledi. Trump, Türkiye'nin tüm alım ısrarlarına rağmen Obama yönetimin Patriot alımına "aptalca" karşı çıktığını, izin vermediğini, Türkiye'nin Rusya'dan savunma sistemi almak zorunda kaldığını söyledi. 

Beyaz Saray'daki Kabine Toplantısı'nda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Türkiye'ye Patriot savunma sisteminin satılmaması dolayısıyla önceki yönetimi bir kez daha eleştirdi.

Patriot füzelerinin satılmaması dolayısıyla Ankara'nın Rus S-400 hava savunma sistemi alımına yöneldiğini ve oldukça fazla para ödediklerini söyleyen Trump, BBC'nin aktardığına göre şöyle konuştu:

"Olan şu ki, Türkiye'nin bizimle ilişkileri çok iyi, çok iyi, ve şimdi Türkiye'ye 'Başka bir hava savunma sistemi satın almak zorunda kaldığınız için size F-35 satmayacağız' diyoruz."

"İçinde bulundukları çok zor bir durum ve biz de ABD olarak zor bir durumda kaldık."

"Bütün bunlara rağmen üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz fakat bu gerçekten adil değil."

Trump, Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi satılması kararının, Ankara'nın Rusya ile anlaşma imzalamasının ardından geldiğini de söyledi:

 

"Başka bir ülkeyle, Rusya'yla, (hava savunma) sistemi anlaşması imzalamasının ardından, ki o zaman (Cumhurbaşkanı Erdoğan) bunu istemiyordu bile, birdenbire 'Tamam o zaman, size şimdi Patriot'ları satıyoruz' dedik" ifadelerini kullandı.

Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rus füzeleri aldığı için milyarlarca dolarlık hava aracı satma iznimiz yok. Bu adil bir durum değil."

ABD Başkanı, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına ilişkin bir açıklamada bulunmadı, "Türkiye ile konuşuyoruz. Çok karmaşık bir durum" demekle yetindi.
Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi almasına rağmen Ankara ile ilişkilerinin iyi olduğunu da kaydeden Trump, "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile iyi ilişkilerim var" dedi.

Esper: Türkiye hem S-400, hem F-35'lere sahip olamaz

ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ise, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması konusunda, "Bizi hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

Başkanı Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı'na aday gösterdiği Esper, Türkiye'nin ya S-400 hava savunma sistemini ya da F-35 savaş uçaklarını alabileceğini söyledi, "İkisine birden sahip olamaz" dedi.

Mark Esper, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne verdiği ifadede, "Meslektaşıma, (Türkiye'nin) Savunma Bakanı'na, 'Ya S-400'lere ya da F-35'lere sahip olabilirsiniz, ikisine birden sahip olamazsınız' dedim" ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, S-400'ler nedeniyle Türkiye'nin F-35 programına katılımını ve Türk pilotların eğitimini askıya almıştı.

16.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi