Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Erdoğan'dan Putin'e Ayasofya daveti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  önceki gün yapılan AK Parti MKYK toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeyi anlatırken önemli bir ayrıntıyı açıkladığı bildirildi.

Sabah'daki habere göre Erdoğan, "Ben kendisine süreci anlattım. Putin de bana 'Ayasofya'nın ibadete açılıp açılmaması Türkiye'nin egemenlik hakları ile ilgili bir konudur' dedi. Kendisini, 'Türkiye'ye geldiğinizde Ayasofya'yı beraber gezelim' daveti yaptım. Buna da sıcak baktı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  arasındaki telefon görüşmesi önceki gün şu haberle medyaya yansımıştı:
 
İletişim Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Ekonomi başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik adımlar ve Covid-19 salgınıyla mücadelede iş birliği hususlarının ele alındığı görüşmede ayrıca Libya ve Suriye’deki gelişmeler ile bölgesel meseleler değerlendirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesinin yanı sıra bölgesel barış, güvenlik ve istikrar için eş güdümü sürdürme konusunda mutabık kalmışlardır" denildi.

Kremlin’in açıklamasına göre Rusya Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefon görüşmesinde Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinin ülkesinde büyük tepki yarattığını iletti. Erdoğan da Rusya liderine, isteyen herkesin Ayasofya’ya girebileceğinin ve Hristiyanlar için kutsal olan yerlerin korunacağının garantisini verdi.

Kremlin ayrıca görüşmede Erdoğan'ın, Putin'i, Rusya Federasyonu Anayasası'nda yapılan değişikliklerin onaylanması nedeniyle tebrik ettiği, "salgına vakalarında iyileşme kaydedildikçe turizmde işbirliğinin yeniden başlaması umudunun dile getirildiği" belirtildi.

İki lider, en üst düzeyde diyalogun sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.


13.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi