Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'dan ülke dışına para transferi yeniden artışa geçti, aslan payı BDT

Mayıs ayında gerçek kişilerin Rusya'dan diğer ülkelere yaptığı para transferi artışa geçti. Merkez Bankası yetkilileri, toplam transfer miktarının kriz öncesi dönemi yakaladığını, ancak 2019 rakamlarının hala gerisinde olduğunu açıkladı. 
 
Western Union, Zolotaya Korona, Unistream, Contact, Blizko ve Poçta Rossii gibi servisler aracılığıyla ülke dışına gönderilen para miktarı Mayıs ayında 490 milyon dolara yükseldi.
 
Mart ve Nisan ayına göre artış oranı yüzde 18,6 ve 62,2. Ancak bu 2019'da kaydedilen miktardan yine de yüzde 27,7 oranında daha düşük.
 
490 milyon dolarlık toplam transferin 423 milyon dolarlık bölümü BDT ülkelerine yapıldı.
 
Öte yandan, Mayıs ayında ülke dışındaki gerçek kişilerden Rusya'daki kişilere yapılan para transferleri de Nisana kıyasla yüzde 40,8 oranında artarak 231 milyon dolara yükseldi. Ancak bu miktar da 2019'da kaydedilen rakamların oldukça gerisinde.
 
Rusya'da ülke dışına para transferi hizmetlerini genellikle göçmen işçiler kullanıyor. Bu bakımdan, söz konusu artış, ekonomik faaliyetlerin yeniden canlanma eğilimine girdiğine işaret ediyor.
 
15.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi