Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya sahillerinden turizm manzaraları 'Kalite SSCB, fiyatlar 3 Türkiye...'

Rusya sahilleri yurt dışına çıkamayan turistlerle dolup taşarken, yüksek talep nedeniyle fiyatların rekor düzeye çıkması, servis kalitesinin ise düşük olması eleştiriliyor. Sosyal sorunlara parmak çekmesiyle bilinen Rusya'nın en ünlü bloggerlarından gazeteci İlya Varlamov, Livejournal’daki yazısında Kırım ve diğer Rusya sahillerindeki otel odalarının 1990’ları hatırlattığına dikkat çekti.

Kırım’da denize 1 kilometre uzaklıktaki 20 metrekarelik bir odanının gecelik kirasının 7 bin ruble (100 dolar) olduğunu belirten blogger, bu fyata Dubai’de  5 yıldızlı Mövenpick Hotel Jumeirah’da kalınabileceğini yazdı.

Varlamov’un aktardığı rakamlara göre, Kırım’da denize 4 kilometre mesafede bir odayı bugün 4 bin, 3 yıldızlı bir otelde iki kişilik odayı 30 bin rubleye kiralamak mümkün.

Yarımadadaki en lüks otel olan Mriya Resort & SPA’da ise iki kişilik gecelik oda fiyatı 61 bin (860 dolar), villa fiyatı 430 bin (6 bin dolar) rubleye kadar çıkıyor. 

Ünlü blogger, Kırım’da bugün otellerdeki düşük servis kalitesine rağmen, fiyatların Türkiye ve Mısır’dan ortalama 3 kat, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 2 kat pahalı olduğuna dikkat çekti.

Eho Moskvı radyosunun konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova ise "İnkar edecek bir şey yok. Ülkenin güneyinde gerçekten kaliteli otel açığımız var" dedi. 


Bu arada medyada yer alan bazı haberlerde, Kovid-19 yüzünden sınırlar kapalı olduğu için ülkede kalmak zorunda olan zengin işadamlarından şarkıcılara kadar büyük bir "paralı" kitlenin, Karadeniz sahillerini imkanlar ölçüsünde "Fransız rivierasına" çevirdikleri, fiyata bakmadan en iyi tesisleri kapattkları, bunun etkisiyle her yerde fiyatların "akla ziyan" seviyelere çıktığı vurgulanıyor. Rusya'da şu an teorik olarak, sadece ikinci vatandaşlığı veya başka bir ülkede oturma izni olanlarla sağlık ya da eğitim gibi gerekçesi olanlar yurt dışına çıkabiliyor. 

İlya Varlamov'un yazısı ve kıyaslanan oteller ile fotoğrafları için TIKLAYIN

14.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi