Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Zaharova: "Atatürk Ayasofya’yı barış ve dinler arası uyumun sembolü yapmıştı"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Ankara’nın Ayasofya’yı camiye dönüştürmesi kararının Türkiye’nin kendi içişleri meselesi olduğunu ifade etti.

Gazetecilere konuşan Verşinin, Ayasofya’nın ibadete açılması kararıyla ilgili, “Bu konunun ülkemizde ve yurtdışında geniş yankı uyandırdığını biliyorsunuz. Ancak genel anlamda biz bunun Türkiye’nin kendi içişleri olduğu düşüncesinden yola çıkıyoruz. Dolayısıyla da içişlerine ne biz ne de başkaları karışmalı” dedi.

Verşinin, yapının dünya kültür ve medeniyeti için taşıdığı öneme de dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Türkiye’de Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesini öngören kararın iptal edilmiş olması hakkındaki bir soruya yanıt verdi. Bogdanov, “Tabii ki bu bir dünya kültür mirası meselesi, UNESCO’nun meselesi. İstanbul’daki Ayasofya gibi çok özel olan tarihi ve kültürel bir yere çok özenli ve dikkatli davranılması gerekir” dedi.
 
Bogdanov şöyle devam etti: “Bunun herkes tarafından anlaşılır bir görüş olduğunu düşünüyorum ve biz de bu düşünceyi temel alarak birtakım resmi açıklamalar yaptık ve Türkiye Cumhuriyeti liderliğine de bu görüşümüzü iletiyoruz.”

Rusya’dan Ayasofya’nın müze statüsünün iptali ve ibadete açılması tartışmalarına ilişkin yapılan resmi açıklamalarda şimdiye dek, bunun ‘Türkiye’nin iç meselesi’ olduğu belirtildi, ancak herhangi bir karar alınırken Ayasofya’nın bir dünya mirası olduğunun da unutulmaması gerektiği çağrıları yer aldı.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye yönetiminin Ayasofya’yı camiye dönüştürerek ibadete açma kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.
Zaharova’nın yazılı açıklamasında, “Modern Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimi üzerine 1934’te alınan müze statüsüne ilişkin karar, Ayasofya’yı barış ve dinler arası uyumun sembolü haline getirerek bu özelliğini onlarca yıl boyunca sürdürmüş, halklar arasında dini hoşgörü ve diyalog ortamının güçlendirilmesinde önemli bir rol oynamıştır” ifadesine yer verildi.

Zaharova, “Yakın zamana kadar müze statüsü taşıyan ve tüm Hıristiyan dünyası için kutsal yer ve dünya kültürü ile Avrasya uygarlığının mirası olan Ayasofya yönetiminin UNESCO Dünya Mirası statüsüne tam olarak uymasını umuyoruz. Bu eşsiz anıta yönelik her türlü eylemde, dünyanın genelindeki inananlar için taşıdığı olağanüstü önemin dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi. (Sputnik)

13.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi