Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da gaz-petrol harici ihracat nihayet yüzde 50'yi geçti ama...

Rusya ihracatında, petrol ve doğal gaz başta olmak üzere hammadelerin haricindeki ürünlerin ağırlığını arttırıyor ama bunda zorlanıyor. Son 10 yılda bu ürünlerin payı yüzde 47'den 53'e yükseldi. Ancak bu artış açıklanan hedeflerin gerisinde kaldı. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın hükümete sunduğu brifingte "ihracat ulusal projesinde" yer alan yüzde 60 civarındaki genel hedefin tutturulamadığı teyit edildi.
 
Açıklanan verilere göre, Rusya'nın toplam ihracatı 2019'da yüzde 6 düşüşle 422,8 milyar dolara geriledi. Parasal bazdaki bu düşüşün petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığı bildiriliyor.
 
Hammadde harici ihracatın büyüklüğü ise 150 milyar dolar oldu. 2019 yılı için ulusal projede açıklanan hedefse 160 milyar dolar idi.
 
İhracat bir bütün olarak ağır bir gelişim gösterse de Rusya'nın oldukça başarılı bir tempo yakaladığı sektörler de var. Zirai üretim bu sektörlerin başında geliyor. Bu kategorideki ihracat miktarı 25 milyar dolara yakın.
 
Metalurji, ormancılık ve ilaç endüstrisi ise ihracat rakamlarını aşağı çeken başlıca sektörler oldu. Bu sektörlerde yakalanan rakamlar sırasıyla 3,1, 1,5 ve 0,2 milyar dolar oldu.
 
(Fotoğraf: Dmitri Lebedev)
 
14.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi