Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Dillere pelesenk lafın perde arkası: "SSCB'de seks yok!"

Rusya'da yaşayanlar, şakayla karışık sık sık kullanılan bu cümleyi işitmişlerdir: "Sovyetler Bilriği'nde seks yoktu!" Bunun nereden çıktığını, tam olarak neyin kastedildiğini bilenler ise azınlıkta kalabilir. İşte "perde arkası": Sovyet televizyonculuğunun son yıllarına damga vuran olaylardan biri 1986'da ünlü Sovyet ve şimdiki 1. kanal sunucusu Vladimir Pozner'in sunduğu, ABD ile SSCB halklarını yakınlaştrmak için yapılan bir programdı. İki ülke arasında uydu üzerinden kurulan televizyon köprüsü yayını sırasında St. Petersburg'dan bir kadın katılımcının "SSCB'de seks yok!" demesi olay olmuştu.
 
Aslında bu Amerikalı bir katılımcının "Sovyet reklamcılığında sekse yer olup olmadığına" dair sorusuna verilen bir yanıttı. Ama cümlenin ifade ediliş biçimi salonda kahkahalarla gülünmesine ve ikonik bir anın ortaya çıkmasına neden olmuştu.
 
 
"SSCB'de seks yok!" cümlesini sarfeden Lyudmila İvanova 2004 yılında Komsomolskaya Pravda'ya verdiği röportajda cümlenin tam halinin "SSCB'de seks yok, aşk var" olduğunu, ama ikinci kısmın kahkahalar nedeniyle işitilmediğini söylemişti.
 
Peki Sovyetler Birliği'nde seks gerçekten de yok muydu?
 
Bugün kulağa sıra dışı gelse de 1917 Ekim Devrimi aslında bir cinsel devrim anlamına da geliyordu. 1920'ler Rusyası "serbest aşk ve açık erotizm" yıllarıydı.
 
Ne var ki 1930'larda yaşanan siyasal ve kültürel kırılma bu alanı da süratle bir tabu haline getirdi. Okullarda neredeyse hiç seks eğitimi verilmedi.
 
Rusya toplumunun pek çok alanda olduğu gibi seks konusunda da değişimi Perestroyka'dan sonra oldu. Seks, doğum kontrolü ve ilgili konular devletin kontrolündeki medyada kendine yer bulmaya başladı. 
 
9.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi