Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Mobilyalı konut satışı dönemine

Yıllardır yeni dairelerin boyasız-sıvasız-kapısız, "shell and core" (kaba inşaat) olarak satılmasına alıştığımız Rusya'da bazı daireler son günlerde yeni yaygınlaşan pazarlama yöntemi ile "mobilyalarla" birlikte satılıyor. Şimdi de Parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'ne mensup senatörler ilgili bakanlıklara başvuruda bulunarak mobilyalı daire satışının "standart" haline getirilmesini istedi.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, senatörlerin inisiyatifinin mobilya sektörünün gelişimi için bir fırsat olarak değerlendirildiğini yazıyor. Uzmanlara göre, inisiyatifin kabul görmesi durumunda tüketicilerin mobilya harcamaları yüzde 50 azalacak, ancak konut fiyatları sadece yüzde 10 artacak.

Gazete, Rusya'da yerli mobilya üreten şirket sayısının kısıtlı olduğunu, firmaların daha az emek ve teknoloji gerektiren işlenmemiş kereste ihracatı yapmayı tercih ettiğini yazıyor. Gazetenin görüş aldığı senatörler, inisiyatiflerinin mobilya sektörünün gelişimi için bir itki yaratabileceği kanısında.

Ancak mobilya üreticileri bu girişimi desteklerken inşaat şirketleri arasında şüpheyle bakanlar da var. Buna göre, hangi mobilyaların "standarda" dahil olduğu konusu net olmadığı için, daireleri mobilyalı halde satmanın getireceği ek maliyet de belirsiz.

Gazeteye konuşan bir üretici ise bir dairenin minimum mobilya işlerinin maliyetinin 120 ile 200 bin ruble arasında değiştiğini söylüyor (11-20 bin TL).

9.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi