Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Yaptırım kokusu geldi, yabancılar kârı cebe atıp Rusya'dan çıkmaya başladı

Koronavirüs salgının ikinci dalgası ve Rusya karşıtı olası ABD yaptırımlarıyla ilgili belirsizlik, yabancı yatırımcıları Rusya pazarında son dönemde elde ettikleri karı riske etmeden "satıp çıkma" stratejisine yöneltti.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Rusya yatırım fonlarından 25 Haziran-1 Temmuz haftası 90 milyon dolar sıcak para çıkışı yaşandı. Bu rakam bir önceki haftaya göre 4,5 kat fazla. 

Aynı hafta Rusya tahvil piyasasından 70 milyon dolar çıkış oldu. Bir hafta önce ise tahvil piyasasına 30 milyon dolar girmişti.

Uzmanlar, salgının ikinci dalgasıyla ilgili yaşanan belirsizlik ile Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların yürürlüğe girebileceği yönündeki haberlerin, yabancı yatırımcıların Rusya pazarına daha temkinli yaklaşmasına neden olduğu görüşünde. Tüm dünyada özellikle borsalarda yaşanan hızlı yükselişten Rusya borsası da nasibini almış, kısa dönemde elde edilen kar da yabancıları "geç kalmadan piyasadan çıkma" yönünde özendirmişti.  
 
Borsalarda kar satışları ABD'de 4,8 milyar dolar, Avrupa'da 1,3 milyar dolar, gelişmekte olan ülkelerin tamamında ise 3,1 milyar dolar olarak hesaplandı.
 
7.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi