Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin: "Mümkün olduğunca çabuk..."

Rusya'da günlük yeni vaka sayısı 8 binin üzierinde kalmaya devam ederken, karantina önlemlerinin hafifletilmesi yolunda çalışmalar devam ediyor.  Moskova Belediye Başkanı Sobyanin gelecek hafta bu yolda "radikal adımlar atılabileceği" mesajını verdikten sonra, Başkan Putin de önlemlerden "mümkün olduğunca çabuk kurtulma" çağrısı yaptı. 

Kültür ve sanat yetkilieri ile onlinen toplantı yapan ve yaşadıkları sorunları dinleyen Putin, "İçinde bulunduğumuz bu durumdan mümkün olduğunca çabuk kurtulmaya çalışacağız. Bilinçli, sakin ama mümkün olduğunca çabuk” dedi.

Rusya'da mart sonunda başlayan kısıtlamalar 1 Haziran'dan başlayarak gevşetilmeye başlanmıştı. 
 
Öte yandan  Rusya Devlet Başkanı Putin, 'Ulusal Genetik Veri Tabanı' olarak adlandırılacak olan genetik veri depolama ve işleme sistemi geliştirilmesini öngören bir talimatname imzaladı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da genetik araştırmaların yoğunlaştırılması için bir talimatname yayınladı.

Sputnik'n aktardığı talimatnamede, "Arama programlarını ve yazılım araçlarını takviye edecek veri depolama ve transfer formatlarının geliştirilmesi de dahil olmak üzere, 'Ulusal Genetik Veri Tabanı' adlı genetik veri depolama ve işleme sisteminin geliştirilmesi ve hizmete alınması sağlanacaktır" ifadeleri yer aldı.

Hükümet, bu talimatı Rusya Kurçatov Nükleer Fizik Araştırma Enstitüsü'nün katılımıyla getirecek ve bu çalışmalar için 2021 yılından başlamak üzere her yıl bütçeden kaynak aktarılacak.

Putin'in talimatına göre hükümet, genetik teknolojiler alanında küresel seviyede araştırmalar yapılmasına imkan sunacak laboratuvar ekipmanları ve bilimsel ekipmanlar üretilmesini sağlayacak.

Ayrıca hükümet, okullar ve özel eğitim kuruluşları için genetik alanında ders ve disiplinler geliştirecek, pedagogların bu alandaki nitelik seviyesinin yükseltilmesini organize edecek.

6.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi