Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da yerli malı kampanyası: Kamu alımlarında yabancıya sınırlama

Rusya’da kamu alımlarında yerli üreticilerin elini güçlendirme adımlarına hız verilmesi planlanıyor. Başbakan Mihail Mişustin, alımlarda sektörlere göre kota uygulamasına geçileceğini duyurdu.

RBK’nın haberine göre, Bakanlar Kurulu’nda görüşülen yasa tasarılarının kabul edilmesi halinde, kamu ihallerinde yerli ürün ve hizmet alımlarının payının artırılmasının önü açılacak. 

Rusya’da her yıl kamu alımları için trilyonlarca ruble harcandığını, ancak bazı alımlarda yabancıların aslan payına sahip olduklarını belirten Mişustin, “Bu sistemin değişmesi gerekiyor. Rusya’da sanayi sektörü artık iç piyasada, yüksek teknolojiler de dahil olmak üzere rekabet gücü yüksek ürünler sunabiliyor. Yerli ürün ve hizmet alımları için kota getirilmesiyle yerli üreticiler desteklenecek. Bu yöndeki yasa tasarıları kısa süre içinde Duma’ya sunulacak” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov ise “Bugün sanayiciler ihalelerden pay almak için şirketlerin peşinden koşuyor. Kota uygulamasına geçilmesinin ardından ise siparişlerde yerli üreticilere öncelik vermek zorunlu olacak" diye konuştu.

5.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi