Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da yaşam nasıl değişti?

COVID-19 salgınından sonra tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da da hayat değişime uğruyor. En başta da genel hissiyat, hijyene bakış, ilişki biçimleri ve tüketim alışkanlıkları... İşte Russia Beyond'un derlemesiyle, Rusya'da hayatın 7 yeni yönü:

1. Rusya halkı artık elini daha sık yıkıyor. Mihaylov&Partners'ın araştırmasına göre, el yıkama alışkanlığı yüzde 63 oranında artarken, halkın yüzde 49'u kalabalık alanlara girmekten kaçınma eğiliminde. Evde kalın çağrısına en çok riayet eden şehirler Moskova, Nijniy Novgorod ve Perm.

2. Hayata dair planlarını değiştirmek zorunda kalanların oranı yüzde 30. Yüzde 15'lik bir kesim tatil planını değiştirirken, yüzde 6 da iş gezisi planlarını ertelemiş durumda.

3. Evden çalışanların oranı yüzde 41. Evde geçirilen zamanı kendini geliştirme fırsatı olarak gören ve online kurslara yazılanların oranı yüzde 12. Yine yüzde 12'lik bir kesim ise hiçbir şey yapmadan her şeyin eski günlere dönmesini bekliyor.

4. Rusya halkı gıda alışverişini internet üzerinden yapmaya başladı. Bu alanda hizmet veren Utkonos'un satışları 4, Vkusvill Express'in ise 3 kat artış gösterdi.

5. Ülkenin en büyük online kitap satış servisi Ozon, çocuklara yönelik ürün satışlarının yüzde 120 arttığını açıkladı. Seks oyuncakları satışı yüzde 50, ev ürünleri satışı da yüzde 300 artış kaydetti. Daça hayatına yönelik ürün satışları da yüzde 143 artmış durumda. Zira çok sayıda Rusya vatandaşı krizin geçmesini şehir dışındaki sayfiye evlerinde beklemeyi tercih ediyor. 

6. Ekonomik belirsizlik nedeniyle insanlar banka hesaplarındaki bütün paraları çekerek yastık altına yöneldi. Halkın yüzde 60'lık bölümünün ise herhangi bir birikimi bulunmuyor.

7. FOM'un düzenlediği ankete göre, koronavirüs salgını nedeniyle endişeli olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50. Bu esnada Putin'in onaylanma oranı yüzde 60'tan 56'ya düştü. Levada'nın anketine göre ise halkın yüzde 59'u salgınla ilgili resmi verilere inanmama eğiliminde.

Son olarak, eve kapanma nedeniyle aile ilişkilerinin bozulmadığı söyleyenlerin oranı ise bir hayli yüksek: yüzde 77.

8.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi